Okullar Açılırken Viral Hastalıklara Dikkat !

Okullar Açılırken Viral Hastalıklara Dikkat !

Okullar açılırken Viral Hastalıklara Dikkat !

Okullar açılmaya başlarken her ailenin kafasında en çok yer işgal eden konu “bu kışı nasıl hastalıksız geçireceğiz” sorusudur.

 

OKULA İLK BAŞLAYACAK ÇOCUK

Eğer çocuğunuz ilk defa okula başlayacaksa birkaç konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor:

Eğer aileniz kalabalık değil ise çocuğunuz bu yaşa kadar diğer çocuklarla çok sosyalleşme ortamı yakalayamadıysa, okulun ilk 2 yılı sık enfeksiyon geçirme olasılığı yüksek.

 

Unutmamak lazım ki bağışıklık sistemiminiz değişik katmanları mevcut ve bu katmanlar içinde en güçlü bağışıklık sistemi mekanizması geçirdiğimiz hastalıklardan sonra vücudumuzun hastalığı tanıma süreci sonucunda oluşan bağışıklıktır. Aşılar da bu hastalıkları taklit ederek bizde bağışıklık oluşturmaktadır.

 

Okul yaşına kadar diğer çocuklardan virüs- bakteri benzeri hastalık etkenine maruz kalmamış çocuklarımız birden fazla çocukla kapalı ortamda bir araya geldiğinde hem onlardan değişik virüsler- bakteriler kapar hem de kendi florasındaki virüs- bakterileri onlara verir.  Bunun sonucunda bu virüs- bakterilere karşı bağışıklık oluşturana kadar sık sık hastalanma mümkün olacaktır. Okul döneminde bir çocuğun yılda 10-12 kez hastalık atlatmasını normal karşılamak gerekir.  Bu hastalıkların bazıları hafif kırgınlık- iştahsızlık şeklinde bazıları ateşli olarak olabilir.

NE ZAMAN ALERT OLALIM:

Burada dikkat edilmesi gereken konu:

Tüm hastalıkları dirençli ateş şeklinde mi?

Hep aynı yerden mi hastalanıyor (Sürekli sol bademcik enfeksiyonu, sürekli tekrar eden kulak enfeksiyonu gibi)

Hastaneye yatış gerektiren hastalık oluyor mu?

Tüm bu sorulara cevabınız hayır ise çocuğunuzun genel olarak bir bağışıklık problemi yaşadığını söylememiz doğru olmaz.

Okul ve kreşlerde en çok gördüğümüz hastalıklar viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonlar en çok, burun tıkanıklığı, vücut ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş şeklinde kendini gösterir.

 

ÖZEL DURUMLAR

Okul dönemi ve kış dönemi başladığı dönemlerde bazı özellikli çocuklarımıza daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Astım, doğuştan kalp hastalığı, bağışıklık sistemi bozukluğu olan (Takip eden hekimin önerisine bağlı olmak üzere) kış başlangıcında “Mevsimsel Grip Aşısının (İnfluenza Aşısı)” yapılması çok önemli.  Mevsimsel Grip aşısı ilk defa yapılacaksa 1 ay ara ile 2 doz, sonraki yıllarda ise yıllık tek doz şeklinde yapılır.

 

KORUNMA

Diğer çocuklarımız için ise isteğe bağlı mevsimsel grip aşılarının yapılması, bol sıvı alınmasının teşvik edilmesi, bol C vitamini desteği için meyve yeme alışkanlığının edinilmesi yeterli olacaktır. Unutmamak gerekir ki çocuklarımız okulda eğitim alırken bağışıklık sistemi de eğitilmektedir. Bu dönemde bazen ateşli bazen ateşsiz hastalık atakları olacaktır.

Bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz konulardan birisi son zamanlarda yapılan araştırmalar ışığında ortaya çıktı ki sağlıklı bir barsak florasının sağlanmasıdır. Sağlıklı barsak florası için sağlıklı beslenme konusunda disiplinli olmak ve daha da önemlisi antibiyotik kullanımı konusunda çok seçici olmak gerekir. Unutmamak gerekir ki aldığımız her antibiyotik faydalı ya da faydasız olduğuna bakmaksızın vücudumuzdaki tüm bakterilere saldırır. Bağırsaklarımızdaki faydalı mikroplar bizim için faydalı birçok vitamin üretirken diğer taraftan zararlı bakterilerin kendi ortamlarında büyümesine izin vermezler ve vücut savunmasında çok önemli yer edinirler. Kullandığımız antibiyotikler ile faydalı mikroplarının sayısının azalması kötü huylu bakterilerin ortamlarda daha kolay çoğalmasına olanak tanıyacaktır.

Kış dönemi okul hastalıklarından korunmanın en önemli yöntemi tartışmasız el yıkama alışkanlığıdır. Ortamda bulunan az miktardaki mikrobun yıkanmayan ellerde diğer insanlara geçirmemiz, yemek yeme işlemleri sırasında vücudumuza almamız sonucu hastalıkların artması mümkün olmaktadır. Pandemi sırasında fark ettik ki en az 20 saniye doğru şekilde el yıkama tek başına birçok hastalığı %50, üst solunum yolu enfeksiyonlarını %25 oranında azaltmaktadır.

 

SONUÇ OLARAK:

Okul başlarken bilmemiz gereken konu okula ilk başlayacak çocuklarımızın ilk 2 yıl sık hastalanma ihtimallerinin yüksek olduğu, hastaneye yatış gerektirmeyen 10-12 civarı enfeksiyonun bağışıklık sisteminin eğitiminin bir parçası olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu dönemin daha hafif atlatılması, hastalıklarının sayısının veya şiddetinin azaltılması için yapabileceklerimiz:

El yıkma,

Sağlıklı beslenme,

Vitamin D düzeyinin 30 üzerine olması,

Paket gıdalardan uzak durma,

Çocuklarımızın sigaraya maruziyetini azaltmak tir.

 

 

Uzm. Dr. Osman GÜLSEVER

Hayat Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı