kolposkopi

Kolposkopi

Rahim Ağzı (Serviks) vagina ve vulva dokularının mikroskopi veya dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesi işlemine kolposkopi denir.

Kolposkopi denilen bu ışıklı ve bilgisayarlı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür böylece rahim ağznının daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar. Kolposkopinin inceleme ile çıplak gözle izlenemeyen küçük patolojiler (hücre ve damar yapısındaki değişiklikler) tespit edilerek daha sonraki tedaviler sağlanabilmektedir.

Neden Ve Kimlere Kolposkopi Yapılır?

Smear sonucu anormal gelen hastalarda (ASCUS, LSIL, HSIL, CIN gibi) yani şüpheli, hafif veya orta düzey displazi saptanan olgularda (ki bu olgularda, HPV de ciddi olarak sorumludur). Tekrarlayan smearlerde sürekli devam eden iltihap veya enfeksiyon olgularında. Jinekolojik muayene sonrası serviks (rahim ağzı) vulva ve vaginanın anormal bir şekilde görülmesi durumlarında (servikal erosion, servisitis, ilişki sonrası kanama)  durumlarında kolposkopi yapılabilmektedir.

Kolposkopiye nasıl hazırlanılır?

Kolposkopi işlemi ağrılı bir işlem değildir. Aynı rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta muayene masasına yattıktan sonra spekülüm yerleştirilip daha sonra vajina içi ve serviks aydınlatılmaktadır. Ve serviks içindeki Transformasyon zonu olan (squamo kolumnar junction) bölge incelemeye alınır ve bu bölge ile birlikte tüm servikse yüzde 5’lik Asetik Asit sürülür. Asetik asit sürüldükten sonra anormal hücre barındıran alanlar beyaza boyanır ki bu alanlara acetowhite alanlar denir. Kolposkopi inceleme sırasında gözlenen önemli noktalardan birisinde serviks (Rahim Ağzı) üzerindeki damarlanma yapısıdır. Bu damarlanmaların yapısı ve dağılımı da patolojik yönde pozitif bulgular vermektedir. Bu alanlardan smear ve biyopsi alınarak kesin tanı konur. Ayrıca yine jinekoloğun görüşü doğrultusunda serviks yüzeyine Lugol solüsyonu (iyot solüsyonu) sürülerek te incelemeye devam edilebilmektedir. İyot sürülerek bu yapılan işlemede Schiller testi adı verilir. Lugol uygulama sonrası boya almayan yerlerden biyopsi uygulanarak kesin tanı konur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Kolposkopi ve biyopsi son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Kolposkopi sonrası koyu renkli bir akıntı ile birlikte hafif lekelenme tarzında bir akıntı olabilir. Hastaların ortalama 1 hafta süre ile cinsel ilişkiden uzak durmaları önerilir. Eğer biyopsi alınmış ise ilişki yasağı 15-20 gün süreye kadar uzatılır. Bu süre içerisinde havuza veya denize girmemeleri önerilir. Biyopsi işlemi sonrası çok nadiren kanama ve enfeksiyon gelişebilir.

Biopsi alınması işlemi

Biyopsi herhangi bir dokudan incelenmek için küçük bir parça alınması demektir. Biyopsi alınması herkeste hem psikolojik bir stres oluşturur hem de işlem sırasında acı duyulacağı endişesi ile korku yaratır. Ancak serviks biyopsisi ağrılı bir işlem değildir. Serviks sinir lifleri açısından oldukça fakir olduğu için ağrı oluşumu söz konusu değildir.

Serviks biyopsisi alınırken özel bir alet yardımı ile toplu iğne başı kadar küçük bir doku örneği alınır. Alınacak biyopsinin sayısı kolposkopik bulgulara bağlıdır.

Biyopsi alınması sırasında rahim kasılması olabileceğinden adet sancısına benzer hafif bir kramp olabilmektedir.
Biyopsi sonrası parça alınan alanlarda kanama olması normaldir. Bu kanama genelde bir süre bastırılarak durdurulabilir. Bu işlem sırasında kasıklarınızda çok rahatsız etmeyen bir basınç duyabilirsiniz. Kanamayı kesmek amacıyla biyopsi alanlarına bazı solüsyonlar uygulanabilir. Bu solüsyonlar da ağrıya neden olmazlar ancak birkaç gün süreyle çamaşırınızda ya da pedinizde lekelenme görebilirsiniz.

Bazı durumlarda doktorunuz serviksten rahim içine doğru uzanan kanal içinden de (endoservikal kanal) biyopsi alma gereği duyabilir. Bu işlem servikal byiopsiye göre biraz daha ağrılı bir işlem olmakla birlikte lokal ya da genel anestezi gerektirmez.

İşlemin riskleri var mıdır?

Kolposkopi ve biyopsi temelde son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte biyopsi sırasında hafif kramplar ve işlemi takiben birkaç gün süreyle hafif kanama olabilir. Çok nadiren kanama aşırı miktarlarda olabilir ve ikinci bir müdahale gerektirebilir. Yine çok nadir olarak işlem sonrası enfeksiyon gelişebilir.

İşlem sonrası

Patolojik incelemeye gönderilen biyopsinin sonucu genelde 2-3 gün içinde bildirilir. Eğer herhangi bir anormallik saptanmamış ise düzenli PAP smear incelemeleri ile takip yapılır. Anormallik varlığında ise bu değişimlerin şiddetine göre lezyonun yakılması, dondurulması, LEEP işlemi ya da serviksin koni şeklinde çıkarılması (konizasyon) işlemi yapılabilir.

Uyarılar

Biyopsi yapılan günde ya da takip eden birkaç gün süreyle lekelenme tarzında hafif kanamalar olabilir.
•    Kanama sırasında vajinal tampon kullanılmaz, bunun yerine ped tercih edilmelidir.
•    Kanama artarsa ya da kesilmez ise doktorunuza haber vermeniz gereklidir.
•    Biyopsiden 2-3 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır, bu kontrole kadar cinsel ilişkide bulunmayınız.
•    Biyopsi sonrası kanamayı durdurmak için bazı ilaçlar kullanılmış ise birkaç gün süreyle koyu renkli bir akıntınız olabilir.

Randevu Almak İçin Arayınız

Aşağıdaki numaradan bizleri arayabilir hemen randevu alabilirsiniz. Online Randevu almak için buraya tıklayınız.

0 +
Çalışan
0
Kullanım Alanı
7/ 0
Hizmet
0 +
Yatak Kapasitesi