Üroloji

Üroloji

Üroloji, kadın ve erkek üreme organları ile idrar yollarını inceleyen tıbbî bilim dalıdır. Böbrekler, mesane, üreterler, üretra, penis, testisler, skrotum ve prostat bezi gibi organlara ilişkin görülen tüm hastalıkların tanı ve tedavi sürecini incelemektedir.

Üroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İdrar Yolu Enfeksiyonları: Mesane, böbrekler veya idrar yolunda (üretra) enfeksiyona neden olan bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Sık idrara çıkma, yanma hissi, bulanık idrar gibi belirtilerle kendini gösterebilirler.

Böbrek Taşları: Böbreklerde oluşan küçük kristallerin birleşmesiyle oluşan taşlardır. Bu taşlar böbrekten idrar yoluyla atılmaya çalışıldığında ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Prostat Sorunları: Prostat bezinin büyümesi (benign prostat hiperplazisi) veya iltihaplanması (prostatit) gibi durumlar prostat sorunlarına yol açabilir. Bu durumlar idrar akışını etkileyebilir.

İdrar Kaçırma (İnkontinans): İdrar kaçırma, kontrolsüz idrar kaçırma durumudur. Strese bağlı idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma gibi çeşitleri vardır.

Erkek İnfertilitesi:
Erkeklerdeki üreme sistemi sorunlarından kaynaklanan kısırlık durumudur. Sperm üretiminde veya taşınmasında sorunlar olabilir.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar: Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları, ereksiyon problemleri (erektil disfonksiyon), erken boşalma gibi durumları kapsar.

Ürolojik Kanserler: Prostat kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri gibi ürolojik kanserler ürolojinin ilgilendiği diğer hastalıklardır.

Doğumsal Ürolojik Anomaliler: Doğumsal olarak gelişen idrar yolu ve üreme sistemi anomalilerini içerir. Bu durumlar doğumdan sonra veya çocukluk döneminde fark edilebilir.

İdrar Yolu Tıkanıklıkları: Üretra veya idrar yollarında meydana gelen daralmalar veya tıkanıklıklar idrar akışını engelleyebilir.

Üroloji, bu gibi birçok hastalığın tanısını koyma, tedavisini planlama ve hastaların sağlık durumunu takip etme konularında uzmanlaşmış bir tıp dalıdır. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, cerrahi müdahaleler ve diğer medikal prosedürler bulunmaktadır.

Bölüm Doktorlarımız

Doç. Dr. Necmettin Penbegül

This Widget Just Use For Single Doctor Only! Doktor Bilgileri: Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğmuştur. İlk-orta-lise…

Op. Dr. Yasin Kapucu

This Widget Just Use For Single Doctor Only! Doktor Bilgileri: 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk…

Op. Dr. Ömer Aydın

This Widget Just Use For Single Doctor Only! Doktor Bilgileri: 16.02.1966 Afyon Dinar doğumluyum. İlk…