Site Dili : TR | EN
MENU

HEMOROİD NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

KESİKSİZ, DİKİŞSİZ HEMOROİD TEDAVİSİ

Ameliyatsız bir yöntem olan Infrared Fotokoagülasyon, halk arasında bilinen adı le laser ile hemoroid tedavisi olarak da bilinir. Bu uygulamada anal kanalın içerisinde hemoroid başlangıç noktasına infrared ışını uygulanır. Laser tekniği ile sedasyon anestezi altında yapılır ve işlem süresi 5-15 dakikadır. İşlem sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Özellikle iç hemoroid tedavisinde, “Infrared Koagülasyon Teknolojisi” ile ameliyatsız ve hastaneye yatmadan, günlük hayatınıza hiç ara vermeden, kısa sürelerde hastalıktan kurtulmak mümkün.

Tedavi her hemoroid için uygun mudur?

Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır. 4. evre hemoroidlerde ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da adlandırılan,makatın çevresinde mevcut olan damarların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Oldukça rahatsız edici ve acı veren bir problemdir. Aynı zamanda birçok kişinin muzdarip olduğu çok yaygın bir sorundur. En sık karşılaşılan komplikasyon ise ıkınma sırasında ortaya çıkan kanamadır. İkinci sık yaşanan komplikasyon ise acı veren kan pıhtılarıdır.

Hemoroid sebepleri;

Kabızlık, çok fazla un içeren bir beslenme düzeni, yeterli meyve ve sebze tüketmemek, kabızlık veya ishal, hamilelik, prostat büyümesi, doğum esnasındaki ıkınma baskısı, ıkınırken çok fazla efor sarf etme, ailevi yatkınlık, karaciğer sirozu, oturur vaziyette çok zaman geçirmek, mesleki sebepler.

Hemoroidin belirtileri;

Makatta  kanama, dışkılamada memeler ve şişlikler, kaşınma ve irritasyon, ağrı, ıkınırken acıma, anüste beliren hassas ve sert bir yumru, anüs çevresinde şişkinlik, kabızlık hissi oluşması hemoroid belirtileri arasındadır bu belirtileri yaşıyorsanız. Mutlaka doktorunuza danışın. 

Hemoroidler (basur) bulundukları bölgeye göre ikiye ayrılmaktadır. Anüsün dış kısmında cilt altında yerleşim gösteriyorsa dış hemoroid (eksternal), anüs dediğimiz dışkılama bölgesi iç tarafında yer alıyorsa iç hemoroid (İnternal) olarak ifade edilir.

Hemoroide neden olan faktörler;

Uzun süre tuvalette oturmak, fazla ıkınmak, kabızlık, stres ve düzensiz yaşam hemoroidi tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Yaşlılık, karın içinde basıncın artması, gebelik hatta obezite de hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabilecek diğer faktörlerdir.

Hemoroid hastalığının semptomları nelerdir?

Kanama;

hemoroid hastalarının en sık yakınması ağrısız rektal kanamadır. Bu kanama dışkılama sırasında ortaya çıkar. Bazen damla damla bazen se fışkırır tarzda olabilir. Kanama sıklığı zaman zaman her dışkılamada olacak kadar sık bazen de ayda 1-2 defa gibi seyrek olabilir. Kanama sıklığı ve miktarı hemoroidin derecesine, yaygınlığına, kabızlık olup olmamasına, iş güç gibi faktörlere bağlı değişir. Hemoroid kanaması sebebiyle anemi yani kansızlık gelişen ve bu yüzden kan yapıcı ilaç tedavisi hatta kan transfüzyonu gereken hastalar da olabilmektedir.

Memeler; ilerlemiş iç hemoroid de ve dış hemoroid de anüs dışında ele gelen şişlikler, hemoroid memeleri olabilir. Ikınma ile bu memeler şişip dışkılama sona ermesiyle tekrar eski haline dönebilirler. Son döneme gelen hastalarda memeler hep dışarıda ve şiş haldedir.

Ağrı; Hemoroid'e bağlı makatta ağrı hemoroidin komplikasyonlarının ortaya çıkması durumunda vardır. Örneğin tromboze dış hemoroid çok ağrılıdır. Bunun dışında ağrıyla bize başvuran hastalarda genelde makat çatlağı (anal fissür) ağrı nedeni olarak karşımıza çıkar.

Dış hemeroid

Kaşıntı; Hemoroid memelerinin şişmesi inmesi makat dışında yeralan memeler akıntı ve kaşıntıya nedeni olur. Anüs hijyeni bozulur. Sıklıkla makatta mantar enfeksiyonları eşlik eder.

Akıntı; Özellikle 4. derece iç hemoroidlerde hemoroid memelerinin dışarıda kalması sürekli bir sümükümsü akıntıya neden olur. Makatta akıntı yakınması olan hastalarda 4. derece iç hemoroid yoksa makat fistülü, inflamatuar barsak hastalığı gibi nedenler akla gelmelidir.

HEMOROİD DERECELERİ NELERDİR?

1. Derece Hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır.

2.Derece Hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.

3.Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri (şişlikler) görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir.

4.Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

Cerrahi Müdahale Gerekmeyen Erken Dönem Hastalar

Öncelikle barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi, diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi önerilmektedir.

İlaç tedavisi;

Yakınmaları henüz başlamış, erken dönemde hemoroid hastalarında ve akut alevlenme dönemlerinde ilaç tedavisi ve yardımcı rahatlatıcı önlemler uygulanabilir.. Hastaya ağızdan hemoroid hapları  verilir. Yanısıra lokal uygulama için de pomad ve fitiller başlanır.

Dışkı Yumuşatıcılar;

Hemoroid hastalarında çoğunlukla inatçı kabızlık vardır. Tedavide bu da gözönüne alınarak dışkı yumuşatıcılar ile günde 1-2 defa tuvalette uzun kalmaya gerek bırakmayan bir dışkılama sağlanmaya çalışılır. Unutulmamalı ki; ishal halinde dışkılama da sert dışkılama kadar zararlıdır.

Ilık su oturma banyosu;

hastaların anal bölgede basınç artışına bağlı ağrı ve ödemleri vardır. Ilık su oturma banyosu yapılarak anal kaslarda bir gevşeme kan dolaşımında bir normalleşme sağlanır bunun tedaviye katkısı yüksektir.

Minor Cerrahi Yöntemler

Boğma Yöntemi-Band ligasyon

İnfrared koagulasyon

Skleroterapi

Laser tekniği ile sedasyon anestezi altında yapılır ve işlem süresi 5-15 dakikadır. İşlem sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.) 4. evre hemoroidlerde ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavide birçok seçenek mevcuttur. Hastanın durumuna ve hemoroidin derecesine göre değerlendirilip sizin için en uygun yöntem belirlenir.

Açık cerrahi ameliyat

PPH (Longo Tekniği)


GENEL CERRAHİ UZMANI
OP.DR. SERVET YETGİN