Obezite Cerrahisi

Randevu Almak İçin Arayınız

Aşağıdaki numaradan bizleri arayabilir hemen randevu alabilirsiniz. Online Randevu almak için buraya tıklayınız.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi; kilo vermeye yardımcı olmak için yapılan ameliyatlardır.  Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi sonrasında obezite hastalarında başarılı sonuç elde edilemediği durumlarda ‘obezite cerrahisi’ uygulanabilir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Hastanın cerrahi işlem görmeden önce tüm ilgili birimlerce değerlendirilmelidir ve anestezi açısından ameliyata elverişli olmalıdır. Hasta seçimi vücut kitle indeksine göre yapılır. Vücut kitle indeksi 40 üzerinde ise hasta opere olabilir.

Ancak kişiden kişiye değişen özel durumlar (çeşitli sağlık sorunları, kronik hastalıklar vb.) nedeniyle ameliyatın gerçekleşip gerçekleşemeyeceğine hekim tüm ayrıntıları dikkate alarak karar verir.

Obezite Ameliyatı Öncesi

Hasta cerrahlar tarafından detaylıca muayene edildikten sonra ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Hastaya obezite ameliyatı hakkında tüm ayrıntılarıyla bilgi verilir.

Hastanın da ameliyat için onayı alındıktan sonra kardiyolog, göğüs hastalıkları, psikolog ve anestezi uzmanlarınca, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları tarafından da değerlendirilir. Ayrıca hastaya ameliyat öncesi mide endoskopisi, karın ultrasonografisi birçok laboratuvar testi yapılır.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Hastanede gerekli kontrollerin yapılması ve daha sonrasında hastanın taburcu edilmesinden sonra tedavi süreci devam etmektedir. Diyetisyen ve ameliyatı gerçekleştiren cerrahın uygun gördüğü diyet programı hasta tarafından dikkatlice uygulanmalıdır. Hasta, hekimin belirttiği süreçlerde egzersiz yapmamalı ve düzenli kontrollerini aksatmamalıdır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Genel kilo verilmesi 1 yıla kadar devam eder. Ameliyat sonrası yeni bir beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı oluşturmalı, hasta eski beslenme alışkanlıklarına devam etmemeli. Kilo kaybında etkisi büyük olan egzersizler unutulmamalı ve belirli bir düzene oturtulmalı.

Bölüm Doktorlarımız

Alanında Uzman Hekimlerimizle
Sağlığınız Garanti Altında

1978’den beri güvenilir, etik sağlık hizmeti…

0 +
Çalışan
0
Kullanım Alanı
7/ 0
Hizmet
0 +
Yatak Kapasitesi