Alerjik Hastalıklara Genel Bakış

Alerji, Yunanca ‘değişik iş veya değişik reaksiyon’ anlamına gelen bir kelime olup aşırı duyarlılık reaksiyonlarını anlatmak için kullanılmaktadır.

Alerjik hastalıklar; göz, deri, solunum ve sindirim sistemi gibi bir çok sistem ve organı etkilemektedir. Alerjik hastalıkları ve bulgularını kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

  • Alerjik rinit (saman nezlesi)
  • Alerjik konjonktivit
  • Alerjik bronş astması
  • Atopik dermatit
  • Ürtiker  (kurdeşen) – anjioödem
  • Alerjik gastroenteropati
  • Anafilaksi
  • İlaç alerjisi

Alerjik Hastalıklarda Genel Bulgular

Alerjikrinit; (en sık görülen alerjik hastalık)

– Hapşırma, burun akıntısı (su gibi), burunda kaşıntı, tıkanıklık gibi bulgula rolur.

Alerjikkonjonktivit;

– Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma şeklinde şikayetler vardır.

Ürtiker;

– Vücutta kaşıntı, deriden kabarık, kaşıntılı, kızarık lezyonlar gözlenir.

Anafilaksi;

– İç sıkıntısı, el ayasında ve ayak tabanında kaşınma, yaygın kaşıntı, tansiyon düşüklüğü ve şok, soluk borusunda şişme ve nefes darlığı en önemli bulguları olup ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Alerjik şikayetlerin; yer, mevsim (mevsimsel, yılboyu),  çevre faktörleri ile ilişkisi, diğer aile üyelerinde benzer alerjik şikayetlerin (atopik bünye) görülmesi gibi özellikleri de önem taşımaktadır.

Alerjik Hastalıklarda Deri Bulguları Nelerdir?

Deride kaşıntı, pullanma, renk değişiklikleri, derinin kalınlaşması şeklinde karşımıza çıkan atopik dermatit, hem sık görülmesi, hem de gelecekte saman nezlesi ve astım gibi hastalıkların ön habercisi olması nedeniyle önemli bir alerjik hastalıktır.

Derinin ikinci önemli alerjik hastalığı ürtikerdir. Ürtiker, 3 haftadan kısa süre devam ederse akut ürtiker; 3 haftadan daha uzun süre devam ederse kronikürtiker olarak incelenir. Yuvarlak veya oval, beyaz veya kırmızı şişlikler şeklinde karşımıza çıkar. Lezyonlar birkaç milimetreden birkaç santim büyüklüğüne kadar olabilir.

Ürtikerial lezyonlar genellikle 24 saat içinde kaybolurlar. Eğer 24 saatten fazla aynı yerde kalıyorsa vaskülit gibi farklı tanılar düşünülmelidir.

Angioödem ise göz kapaklarında, dudaklarda şişlik şeklinde karşımıza çıkar. Hafif ağrılıdır ve tipik olarak asimetriktir.

Randevu Almak İçin Arayınız

Aşağıdaki numaradan bizleri arayabilir hemen randevu alabilirsiniz. Online Randevu almak için buraya tıklayınız.

0 +
Çalışan
0
Kullanım Alanı
7/ 0
Hizmet
0 +
Yatak Kapasitesi