Site Dili : TR | EN
MENU

Yaz Aylarındaki Çocuk Hastalıkları

GÜNEŞ YANIĞI VE GÜNEŞ ÇARPMASI

Yaz aylarında güneşte fazlaca kalmak güneş yanıklarına neden olmaktadır. Güneş yanıklarına en çok UVA ve UVB ışınları neden olur. Kum ve deniz güneşin etkisini arttırır. Şemsiye altında olmak dahi güneş ışınından korunmaya tam olarak yetmez.

Açık renk tenli çocukların güneşten etkilenme riski daha çoktur. Güneşlenmeden 2­4 saat sonra yanık bulguları başlar. Ağrı, sıcaklık hissi ve kızarıklık oluşur. 48 saat kadar sürer. Güneşli alandan kişi uzaklaştırılmalı,  ılık duş ve ve serin kompresler uygulanmalıdır. Ekstra sıvı alımı arttırılmalı, parasetamol benzeri ağrı kesiciler alınmalıdır. Geçiçi bir süre nemlendirici kremler kullanılabilir. Güneş yanığı aşırı  ağrılı ise aşırı kabarcıklar oluşmussa ve yüzde şişme varsa; ateş, titreme, baş ağrısı gibi yakınmalar varsa ve susamışlık, dil kuruluğu varsa yanık bölgesinde kızarıklık, şişlik, ağrı fazla ise hekime gitmelidir. Güneşten korunmak için pamuklu gömlek giyilmesi, şapka ve gözlük takılması, en az SPF 15 güneş koruyucu kremler kullanılması gerekir. Yaz aylarında cilt bütünlüğü yeni  gelişen ve cildi hassas bebeklerimizde ve çocuklarda aşırı nemli havalarda ciltte kızartı, pişikler çok sık olmaktadır. Serin tutulup sık duş aldırılması, nemlendirici kremler, çok aşırı ödemli durumlarda %1 hidrokortizon kremleri (kısa süreli) kullanılabilir.

Güneş çarpmalarında susama hissi, dudakta kuruma, ateş, şuur kaybı gibi belirtiler oluşur. Bu tür durumlarda kişi hemen serin bi yere alınmalı, sıvı verilmelidir. Şuur bulanıklığı olan vakaların en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeleri gerekir.

İSHAL

Yaz aylarında ishal sıkkarşılaşılan bir rahatsızlıktır. Değişik bakteriler, aşırı meyve suyu içme, gıda allerjileri de ishale neden olur. İçme sularıi gıdalarla alınan mikroplar ishal, kusma ve su kaybına neden olur. En sık E.COLİ (Turist ishalı) yapan etkene rastlanır. Kirli suda yüzmek, bu tür suların bulaştığı gıdalardan yemek sonucu sarı ve bazen yeşil dışkılama ishali tanımlar. İshal şiddetinin değerlendirilmesinde en önemli bulgu dışkılama sıklığıdır. 6­8 saat içinde gözyaşı azalması, idrar azalması, deride kuruma sıvı kaybı belirtilerindendir. Küçük bebeklerde ekstradan
30­60 ml biberonda su, süt çocuklarında elma, muz, havuç püresi, haşlanmış pirinç denenmelidir.

1 yaşın altında ORS (Oral Rehidratasyon sıvısı) ilk 24 saat içinde verilir. 3 günden uzun süren  ishallerde soya formüllü mamalar eklenebilir. Anne sütü alanlarda anne sütü kesilmez. 8 saat içinde idrar yapmıyorsa dışkıda kan varsa şiddetli karın ağrısı varsa en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır. Açıkta bulunan gıdalar dondurma, mayonez gibi, yedikten 6­24 saat içinde ani başlayan kusma, karın ağrısı ve kramplar, ishal besin zehirlenmesi belirtisidir. Bu tür durumlarda  toksin atılana kadar sıvı kaybı karşılanmalı kusma ve ishal engellenmelidir.


BÖCEK ISIRIKLARI VE KENE SOKMASI
Yaz aylarında sıcak havalarda park ve bahçelerde, evlerin balkonlarında böcek ve sinek  ısırığı çok sık karşılaştığımız durumlardandır. Isırık yerinde kızarıklık oluşur. 2 saat içinde kızaırklık artar. 8­10 dan fazla ısırık varsa sıcaklık, kızarıklıkta artış, ateş, kusma, baş ağrısı, ishal  olabilir. 1 cmden büyük şişlik varsa allerjik denebilir. Evde o anda ılık duş aldırılmalı, koruyucu losyonlar ve amonyaklı sıvıyla kompleks yapılabilir. Park, bahçe ve açık alanlarda genelde kene  ısırığı olabilir. Pantolon çorap içine sokulmalı, kol ve bacaklar kapatılmalı, uzun beyaz renkli elbiseler giyilmelidir. Ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, deride şişme ve sertleşme tehlike belirtileridir. Koruyucu olarak cilde DEET içeren kene krouyucular sürülebilinir. Kıyafet üzerine hermethrin içeren böcek ilacı sıkılanabilir. Evcil hayvanlar kontrol edilmeli. Saçlı deri kontrol edilmelidir. Kene bulduğu yerden cımbızla veya penseyle çıkarılmalı ve sabunlu suyla yıkanmalı. Kene bir kavanoza koyulmalıdır. İlk saatlerde antibiyotikli krem, bandaj ve buz uygulaması gerekebilir. Parasetemol antihistaminikli losyonlar verilebilinir. Kenenin çıkarılamadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.


Uzm. Dr. Serdar YALMAN
Çocuk Hastalıkları Uzmanı