Site Dili : TR | EN
MENU

ÜROLOJİ VE SÜNNETTE GÜVENİLİR ADRES HAYAT HASTANESİ

Sayın Yasin Kapucu, siz 17 yıllık bir hekimsiniz. Kendi dalınızla ilgili Hayat Hastanesi’nde hangi cerrahi operasyonlar yapılmaktadır?  

41 yıldır sağlık hizmeti sunan Özel BursaHayat Hastanesi, 1,5 yıldır yeni binasında bulunuyor. Bu yeni yapıya taşınırken özellikle tıbbi teknoloji alanında büyük yatırımlar yapıldı. Ameliyathanelerin donanımı,  laboratuvarların yetkinliği, yoğun bakımdaki konfor, hasta odalarındaki imkanlar dünya çapındaki hastanelerdeki ile aynıdır. Her gün kendini geliştiren bir hastaneden söz ediyoruz. Bursa’nın merkezindeki donanımlı hastane ihtiyacını tam anlamıyla karşılıyor diyebilirim. Benim çalıştığım alan olan Üroloji dalındaki müdahaleler için de Hayat Hastanesi tam teşeküllüdür ve gerekli bütünişlemleri burada yapabilmekteyiz.

Üroloji hangi alanlarda çalışır?

Üroloji, üriner sistem ile ilgilenen bir branştır. Üriner sistem, böbrek, böbrek kanalı, mesane, erkeklerde olan prostat, idrar yolları, penis, testisler gibi organların hastalıklarının tedavisi ile ilgilenir. Üroloji branşının içinde 4 ayrı alt dal bulunmaktadır. Bunlardan biri Üroonkoloji yani üriner sistemdeki organların kanserlerinin tadavisiiçin çalışan daldır. Burada böbrek kanseri,

prostat kanseri, mesane kanseri ve testis  kanseri gibi onkolojik tedavi gerektiren hastalıklar ile ilgilenir. Diğer bir alt dalımız ise Androloji’ dir ve erkek cinsel sağlığı ve kısırlığı ile ilgilenir. Androloji ülkemizde biraz tabu halindedir. Hastalarımız dertlerini kolaylıkla ifade etmemektedirler. Hastala  bize gelerek cinsel sağlıklarıyla ilgili sorun, sıkıntı ya da belirtileri rahatça anlatabilmelidirler. sigara varsa mesane kanseri olasılığından şüpheleniriz. Bu yüzden, vatandaşlarımıza sigaradan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

Prostatın türleri var mıdır?

Yaşlanmayla beraber erkeklerde prostat hastalıkları baş gösterebilir. Prostat büyüyen bir organdır. Bu büyüme nedeniyle idrar yollarının sıkıştırılması hatta kapanması söz konusu olur. İdrara çıkamayan hastalaragerekli tetkiler uygulanır. Prostatın üç tane

temel hastalığı vardır. Birincisi İltihabi olan  Prostatit olarak adlandırılır. İkincisi normal, olağan prostat büyümesidir. Bu duruma da Prostat Hiperplazi denir ve iyi huyludur. Her erkek 45 yaşından sonra bu hastalıkla karşılaşabilir.  Üçüncüsü de Prostat Kanseri’dir. Her yaş alana erkek, 45 yaşından sonra senede bi kez PSA testi yaptırmalıdır. Bu test sayesind olası prostat kanserinin önüne geçilebilir. Prostat kanserinin bir taraması gibidir bu test. Babasında ya da birinci yakınlarında prostat kanseri hikâyesi var ise hastada olma ihtimali, diğerlerine göre 5 kat  fazladır. Bu yüzden prostat kanserinden kurtulmanın en önemli koşulu erken teşhistir. Erken teşhis ise PSA testi sayesinde mümkün olabilir. Prostatit denen hadise ise genç erkeklerde ortaya çıkar. İyi huylu prostat problemlerinde ilaç tedavisi yeterli olur. Prostat ile ilgili üç hastalığın üçü de Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde tedavi edilebilmektedir.

Başka alt dalları bulunuyor mu Üroloji’nin?

Evet bulunuyor. Üçüncü alt dal ise ÇocukÜrolojisi ve Kadın Ürolojisidir. Çocuklarda, doğumdan kaynaklanan inmemiş testis, peygamber sünneti gibi vakaların tedavisi ile ilgilenir bu dal. Ayrıca böbrekteki genişlemeler ve dünyada en sık uygulanan

cerrahi operasyon olan “sünnet” de çocuk  ürolojisinin kapsamındadır. Kadın ürolojisinde ise idrar kaçırma problemleri ile yinebu bölüm ilgilenir. Bir diğer üst ihtisasımız

Endo Ürolojidir. Geçmişte açık cerrahiler çok fazlaydı ama artık kapalı cerrahi işlemler çok yaygınlaştı. Endoskopi ile yapılan, kesi olmadan, yaptığımız işlemlerdir. Ben de hastalarımda sık sık kullanmaktayım. Endo Üroloji hastanın ayağa kalkma süresini kısaltmaktadır.  Eskiden basit bir operasyonda bile en az bir hafta istirahat edilirdi. Ancak endoskopi sayesinde bu süre 2 güne indi. En sık endoskopi kullanılan ürolojik rahatsızlık taş hastalıklarıdır. Böbrekte, mesanede, üreterde oluşan taşlara endoskopi ile müdahale edip lazer ile kırabiliyoruz. Ayrıca Laparoskopik Cerrahiler vardır.  Hastanın hiçbir yerini küçük deliklerden girip içeride ameliyat yapabiliyoruz. Mesela böbrek tümörü varsa, o küçükdeliklerden girip böbrekteki kitlenin tamamını temizlemek mümkün oluyor. Bütün bu işlemler Hayat Hastanesi’nde gerçekleştirilebilmektedir.

Mesane kanserinin başlıca nedenlerinden biri: SİGARA!

“Düzenli tahlil ve tetkik yaptırmanın büyük faydası vardır. Uzun süre sigara içen hastalarda mesane kanseri hastalığının görülme olasılığı, oldukça yüksektir. Ürolojinin ilgilendiği alanlardan biri olan “mesane” sigara yüzünden tümörlenebilir ve erken teşhis edilmezse ölüme açabilir. Sigaranın bir başka zararı ise doğurganlığı azaltmasıdır Sigara tüketimi sperm sayısını düşürür ve doğurganlığı azaltır. 80’li yıllarda 30 milyon adet olarak ölçülen sperm sayısı 90’lı yıllarda 20 milyona düşmüştür.  2000’li yıllarda ise bu rakam 15 milyona düşmüştür. Bu olumsuz durumun nedenlerinden biri de sigara tüketimidir. mesane kanserine yakalanma riski kadınlar oranla daha yüksektir. 50 yaşında, kan bulgusu ile gelen erkek hastamıza ilk sorduğumuz soru sigara içip içmediğidir.


FOTO GALERİ