Site Dili : TR | EN
MENU

TATİLDE ASTIM HASTALARINA ÖNEMLİ UYARI !


Astımlı hastalar için en uygun tatil seçeneği deniz kenarlarıdır. Tatile gideceğimiz yeri belirlerken öncelikle eğer polen alerjisi varsa hangi ot veya ağaç poleni çeşidine alerjimiz varsa bunların olmadığı bir tatil yöresini seçmeliyiz ki gideceğimiz yerde alerjimiz ve astımımız tetiklenmesin. Mümkünse polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen tatil bölgelerini seçmeliyiz.  
Astımlı hastalar için en iyi spor yüzmedir ve akciğer kapasitesinin arttırılması açısından da önemlidir. Astımlı hastalar tatilde havuz yerine denizi tercih etmelidirler. Bol bol tuzlu suda yüzmek ve tuzlu su buharını solumak tüm hava yollarına iyi gelmekte  ve iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Havuzlar açık havada bile olsa sıcak havada buharlaşan klor astım hastalarının ataklarını tetikleyebilir, nefes darlığını arttırabilir, cilt ve gözde yanma, kızarma ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Eğer yüzmeyi çok seviyorsak aşırı klor kokan havuzları kullanmaktan kaçınmalıyız. Eğer klorlu havuz kullanıyorsak da havuzdaki süremizin çok fazla olmamasına dikkat etmeliyiz ve havuzdan çıktıktan sonra  en kısa zamanda sabunla mutlaka iyi bir duş almalıyız.
Bir diğer önemli nokta da konaklayacağımız mekanın halı kaplı olmamasıdır. Astımlı hastaların çoğunun ev tozu (akar) alerjisi bulunduğu için ve ev tozları en çok halılarda yaşadığı için kalacağımız otelin halı kaplı olmamasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca kalınacak odanın havalandırmasının iyi olması da önemlidir. Akar alerjisi olan hastalar tatile giderken antialerjik yatak ve yastık kılıflarını, kendi yastık ve yorganlarını götürürlerse daha iyi olur. Çünkü ev tozu alerjisi olan hastaların;  yün, kaz ve kuş tüyü  yastık ve yorgan kullanmamaları gerekmektedir. 
Tatile çıkmadan önce mutlaka astım ve alerji ilaçlarımızı yanımıza aldığımızdan emin olmalıyız. Uçakla yolculuk yapacaklar acil durumda kullanacakları ilaçlarını ve astım ilaçlarını mutlaka uçağın içine, yanlarına almalıdırlar.  Uçakta kabin basıncı ve klimalar alerjik kişiyi olumsuz etkileyebilir. Araba ile yolculuklarda klima kullanılması, klimanın temizliğinin yapılmış olması ve polen filtresi içermesi önemlidir. Arabaya binmeden yaklaşık 10 dakika önce klima çalıştırılmalı ve sonra arabaya binilmelidir. Günün sıcak saatlerinde araba ile yolculuk yapılmaması daha iyi olacaktır. 
Tatilde mağara tedavisi için mağaraya gidecek astımlı hastalar için mağara tedavisinin bilimsel olarak anlamlı bir yararı gösterilmemiştir. Mağarada içindeki havada polen, toz, koku ve kimyasal madde olmadığı için kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Ancak mağaralarda küf mantarları olacağı için buna alerjisi olan kişilerde astım atağına ve nefes darlığına neden olabilir. 


Tatil yerlerinde yediğimiz yemekler veya her şey dahil konsepti olan yerlerde çok yemek yenmesi de astım atağına neden olabilir. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesidir. Geri gelen asitli mide sıvısı refleks olarak hava yollarında daralma, öksürük, göğüs ağrısı ve yanma yapabilir. Bu nedenle tatilde, az ve sık yemek yenilmesi, alkol içilmemesi, ağır, yağlı ve baharatlı yiyecekler yenilmemesi, yüksek yastıkla uyumak ve yatağın başını yükseltmek veya ilaç tedavisi önerilebilir. Alerjik etkisi fazla olan besinler özellikle yer fıstığı, balık, kabuklu deniz ürünleri, kuruyemiş, yumurta, süt, muz  gibi besinler astımı tetikleyebilir. Ayrıca besinlere lezzet ve renk vermek veya bozulmalarını önlemek için konulan katkı maddeleri, boya ve koruyucu maddeler de astımlılarda ataklara neden olabilir. Bu nedenle boyalı şekerler, çikolata, cips, salam, sucuk, sosis, hazır salatalar, meyve suları, bira, şarap, turşu, salamura, karides, gofret, gazoz, hazır çorba, puding, konserve gıdaları astımlı hastaların tüketmesi sakıncalı olabilir. Çin mutfağında sık kullanılan soya ürünleri de astım atağına neden olabilir. 
Herkese sağlıklı ve mutlu iyi tatiller…
Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya GÜRKAN