Site Dili : TR | EN
MENU

Ramazanda Böbreklerinize Dikkat !

Böbrek hastalarının Ramazan ayı boyunca nelere dikkat etmesi gerektiği ve böbrek hastası olmayanların böbrek sağlığını koruması adına neler yapması gerektiği son derece önemlidir.

Böbrek yetmezliği (diyaliz hastaları ve böbrek fonksiyon bozukluğu fazla olan) hastaların sağlıkları tehlikeye gireceğinden oruç tutmamalarını öneriyoruz. Böbreklerinde basit kist, küçük kum ve hafif idrar yolu infeksiyonu olan hastalar oruç tutabilirler.
Kişilerin iftar ile sahur arasında bol sıvı almaları, yeterli beslenmeleri, hayati ilaçlarını saat ayarlaması yaparak mutlaka kullanmaları ve yeterli uyku ile dinlenmeleri gerekir.

Böbrek yetmezliği ile ilgili sebeplere bakıldığında en büyük iki hastalık diyabet ve hipertansiyondur.  Şeker ve tansiyon ne kadar iyi kontrol edilirse böbrekler o kadar az etkilenir.  Sağlıklı insanların da bu amaçla özellikle tuzdan ve şekerden uzak durması gerekmektedir. Ailesinde yüksek tansiyon ve şeker olan kişilerin aralıklı tetkik yaptırması, diyete dikkat etmesi ve her iki hastalığı ortaya çıkaran obeziteden kaçınması gerekir.

Böbrek hastalıkları ile ilgili olarak; tansiyon ve şeker hastaları, polikistik böbrek hastalığı ve tek böbrekli olanlar, iki taraflı böbrek taşları olanlar, çocukken ciddi böbrek hastalığı geçirenler, idrarın mesaneden yukarı kaçtığı reflü hastalığı, böbreklerden aşırı protein kaçağına neden olan hastalıklar ile bazı romatizmal hastalıkları yaşayanlar risk altındadır.

Böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Yeterli su içmek zorundayız
Yeterli su tüketilmediğinde; vücutta toksin ve diğer atık maddeler birikir. Bu toksinleri atmak için böbrekler ekstra çalışmak zorunda kalır. Bu durum böbreklerin erken yıpranmasına neden olur. Böbrek taşı ve idrar yolu infeksiyonu daha kolay oluşur. Günlük 1.5 - 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.

Tuz ve şeker tüketimini azaltmalıyız
Fazla tuz tüketmek, tansiyonu yükselterek böbreklere binen yükü arttırır. İdeal günlük tuz tüketimini 5 gram (bir çay kaşığı) kadardır. Yiyeceklerinizin üzerine fazladan tuz dökmeyiniz, tuz tüketiminize dikkat ediniz.  Fazla şeker tüketen kişilerin idrarında protein atılımı artar. İdrarda protein tespit edilmesi ise böbreklerin yeterince iyi çalışmadığının gösterir.

Kan basıncınıza dikkat edin

Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir. Sağlıklı beslenin ve normal kiloda olun Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyebiliyor. Sebze, meyve ve protein açısından dengeli beslenilmelidir. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin.  Bir anda değil aralıklı yemek yenmeli.  Potasyum sorunu yok ise bol meyve tüketilmeli. Kola, soda, kahve, çay ve gazlı içecekler içerdikleri sodyum nedeniyle tansiyon yükseltebilir. Ayrıca idrar söktürücü etkileri ile tuz kaybına yol açabilir. Bunların yerine bol su, kavun ve karpuz yenmeli.

Sigara içmeyin

Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir.  Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski % 50 artıyor.Gelişigüzel ilaç kullanmayınDünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbir şekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.

Op. Dr. Yasin Kapucu
Üroloji Uzmanı