Site Dili : TR | EN
MENU

PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ KONUSUNDA BURSA'NIN İÇİ RAHAT OLSUN

Hepimizin çekindiği ve kimsenin başına gelmesini istemediğimiz kazalar ya da yanıklardan sonra iyileşme süreçleri oldukça zorlu geçiyor. Bu konuda deneyimli bir hekimin varlığı süreci olabildiğince kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Tıp biliminin günden güne geliştiği çağımızda deneyimli hekimler kadar teknik altyapı da çok önemli. Bu konuda sürekli yatırım yaparak teknolojik yenilikleri Bursa’ya getiren Özel Bursa Hayat Hastanesi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Polat Biçici’yi kadrosuna dahil ederek gücüne güç kattı.

Sayın Polat Biçici, Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen nakil operasyonlarının en yoğun olduğu dönemde kıdemli asistan olarak görev yaptınız. Dünya çapında bir ilki gerçekleştirerek ‘yüz nakli’ ve ‘kol nakli’ ameliyatlarında resmi kıdemli asistanlık yaptınız. Bu deneyim size neler kattı?

Prof. Dr. Ömer Özkan Hocamızın yönettiği yüz nakli ameliyatlarında hem alıcı hem de verici hasta operasyonlarında bizzat kıdemli asistan olarak görev yaptım. Bu deneyim bir doktorun kariyerini, hayatını ve mesleğine bakış açısını etkileyecek derecede önemli bir deneyimdi. Türkiye’de bir ilk oldu. Türkiye için gurur verici bir durumdur. Dünyada da bu kadar çok yüz naklinin birarada yapıldığı başka klinik yoktu. Şimdi örneklerini görüyoruz ama hocamızın çalışmaları gerçekten çığır açan çalışmalar oldu.

Estetik Cerrahi, Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahi ifadelerini açıklar mısınız? Okuyucularımızın kavram karmaşasına düşmelerini engellemek için en ehil ağızdan bu terimleri netleştirelim.

Aslında Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi’dir bu bilim dalının ismi. Burada, Plastik ve Rekonstrüktif kısmı daha çok hastalıklara çözüm bulmak amacıyla çalışır. Yani organ kayıpları, doku kayıpları gibi kayıpların tedavisi alanlarında çalışırız. Bu alana Travma Cerrahisi ve El Cerrahisi de girer. Örneğin yüz kırıkları, özellikle yaz mevsiminde trafik kazalarının çok olduğumevsimlerde yoğun olur ve biz bu alanda hastamızın önce canını kurtarıp, yaşamsal fonksiyonlarının eskisi gibi sağlıklı biçimde devam etmesi için ameliyatlar yaparız. Darp, düşme, trafik kazası gibi olaylardan kaynaklanan yüz kırıkları, çene kırıkları, elmacık kemiği kırıkları, göz çevresinde oluşan kırıklar ile ilgili tedavi amaçlı operasyonlar yaparız.

Yanıklar konusunda da Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde ameliyat ve tedaviler yapılıyor mu?

Elbette yapılıyor. Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde oldukça donanımlı ameliyathaneler ve ihtiyaç halinde yoğun bakım ünitemiz bulunmaktadır. Herhangi bir nedenle termal hasara uğramış yani elektrik akımına maruz kalmış, sıcak su yada sıcak cisim temas olmuş, alev ve kimyasal yanıklar oluşmuş kişilere özel tedaviler uygulamaktayız. Doku kaybı, uzuv kaybı gibi durumlar konusunda oldukça deneyimli bir ekip ile çalışmaktayız. Ameliyathane ekiplerimiz de hekimler kadar deneyimlive duyarlı personelden oluşmaktadır. Yanıkların ameliyatları, bakımı ve uzun süreli tedavileri Plastik Cerrahi’nin birebir ilgilendiği alanlardır. Bu yanıklarda sadece deri onarımı değil uzuv kayıpları da olmaktadır. Örneğin elektrik yanıklarında uzuv kayıpları ve büyük damarların üzerinin açıldığı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunlar Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin insan bedeninde kapatması, yeniden yapması gereken yerlerdir. Bu operasyonlar için hastanemizde doğru cihazlar ve alanında deneyimli personeli 7/24 bulmak mümkündür.

Gelelim Estetik Cerrahi kısmına, bu konuda sağlıkla ilgili mi? Kozmetik amaçlı yapılan operasyonlar konusunda danışanlarınızın psikolojisi önemli mi sizce?

Öncelikle estetiğin tanımını yapmak isterim. Toplumun bir normal algısı vardır. Normal olarak algılanan formlardan farklı bir kulağa ya da burna sahipseniz o organı daha güzel ve daha estetik olmasını istemeniz kadar doğal bir şey yoktur. Kişiden kişiye, bölgeden bölgeye, dönemden döneme ya da sosyal çevreye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bir organın kişilerin talebiyle daha iyi-güzel hale getirilmesi amacıyla yapılan işlemler bütününe Estetik Cerrahi diyebiliriz. Ancak rekonstrüksiyon yaparken, yani kanser nedeniyle burun alınmış ise ya da kulak alınmış ise kulağın aynısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de bir heykeltıraş edasıyla hem anatomik bütünselliği hem de bedendeki güzel görünümü düşünerek çalışıyoruz. Estetik de bunun üzerinden değişimler yapmanızı esas alıyor. Örneğin kepçe kulağın düzeltilmesi operasyonlarında hem sağlık hem de estetik konularına hâkim olmanız gerekiyor. Rekonstrüksiyonda da amaç sağlıkken, estetikte bir adım ileri gidip güzellik ve uyum konularına da kafa yoruyorsunuz. Estetik kişilerin talepleriyle oluşan vakalardır.

En çok yapılan estetik işlemler nelerdir?

Estetik cerrahi işlemleri çok geniş bir skalaya sahiptir. Kabaca cerrahi işlemler ve cerrahi olmayan işlemler olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Cerrahi işlemler olarak burun estetiği meme estetiği ve yağ aldırma her zaman popüler olan işlemler olsa da bunların yanında göz kapağı estetiği, yüz ve boyun germe, kulak estetiği, liposuction (yağ alma), karın, uyluk ve kol germe gibi vücut şekillendirme işlemleri

ilk akla gelenler olarak sayılabilir. Cerrahi olmayan estetik işlemler anestezi ihtiyacı olmayan ya da lokal anestezi altında yapılabilen işlemlerdir. En çok yapılan işlemler botoks ve dolgu olsa da prp, mezoterapi, ip askılama, lazer ile cilt soyma ve sıkılaştırma işlemleri de bu tür işlemlerdir.

Yalnızca kadınlar mı estetik  operasyon yaptırıyor?

Kadınların daha fazla estetik işlem talep ettiği doğru ancak erkekler tarafından dason yıllarda estetik işlemler

rağbet görmektedir. Erkeklerden gelen en fazla talep önce yine burun estetiği sonrasında da jinekomasti dediğimiz erkekte meme dokusunun büyümesi ile ilgili estetik işlemler, göz kapağı estetiğini sayabiliriz.

Hastalar değişikliği hayal edebiliyorlar mı? Alışkanlıkları değiştimek kolay olmayabilir. Yıllardır aynada gördüğünüz yüz ya da bedendeki değişikliğe herkes kolaylıkla alışabilir mi?

Değişimler yıllar içinde olduğundan dolayı hastalar ve danışanlar kendi bedenlerindeki değişimleri fark edemeyebilirler. Bir burun ameliyatını ele alalım... Bazen hastanın isteği, tarifi imkânsız bir hedefi işaret edebiliyor. Ünlü bir sinema oyuncusunun burnunun aynısını isteyen insanlar olabiliyor. Ancak bu durum hastanın yüzüne, cildine ve kemik yapısına bağlıdır. İşte bu noktada cerrahlar bir orta yol bulmaya çalışıyor. Elbette beklentiler ile ortaya çıkan sonuç arasında farklılık olabiliyor ve alışma süreci uzayabiliyor.  Bu konuda da Hayat Hastanesi’nde birçok

anlamda destek birimlerimiz bulunuyor  Yani hem ameliyat öncesinde, hem ameliyat sürecinde hem de ameliyat sonrasında Özel Bursa Hayat Hastanesi hastalarının sağlığıve konforunu maksimum seviyede tutmak üzere çalışmaktadır.

Op. Dr. Polat Biçici, bir Plastik Cerrahi Uzmanı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ihtisasını Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaptı. Dünyaca ünlü Prof. Dr. Ömer Özkan’ın yüz nakli yaptığı operasyonlarda onun kıdemli asistanlığını yapan Polat Biçici genç kuşak hekimlerin en parlak isimlerinden biri. 5 yıldır Plastik Cerrahi uzmanı olarak hastalarını sağlığına kavuşturan Biçici Özel Bursa Hayat Hastanesi’ndeki Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nde 6 aydır muayene ve tedavilerini sürdürüyor. Hayat Hastanesi, Dr. Polat Biçici’nin kadroya katılmasıyla birlikte hem teknolojik altyapısını kuvvetlendirdi hem de deneyimli hekim kadrosuna yıldız bir isim daha kattı.


FOTO GALERİ