Site Dili : TR | EN
MENU

Lazer Epilasyonda Son Teknoloji


Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesidir. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Belli aralıklarla birbiri ardına uygulanan seanslar sonucunda tüylerin %80 – 90’ı kalıcı olarak tahrip olur. Sadece çok az miktarda çok ince ve çok açık renkli tüyler kalabilir. Lazer epilasyonda en iyi sonuçlar koyu renkli tüylere sahip açık tenli kişilerde alınır. Bunun sebebi lazer enerjisinin kıla rengini veren koyu renkli pigment(melanin) tarafından tamamen emilmesidir. Çok ince ve çok açık renkli tüyler (beyaz, gri, sarı veya kızıl) prensip olarak lazer epilasyon tedavisine iyi cevap vermezler. Diğer taraftan, günümüzde lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte farklı ten ve tüy rengi kombinasyonlarına sahip kişilere de güvenle lazer epilasyon uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Örneğin Kliniğimizde kullandığımız hibrid diode lazer teknolojisi aynı anda iki dalga boyunda atış yaparak daha açık ve ince kıllara da etkili olmaktadır. Yine hibrid teknolojinin kalıcılık anlamında da etkinliği fazladır.

KILCAL DAMARLARA LAZERLİ ÇÖZÜM

Lazerle kılcal damar tedavisinde hedef kanda bulunan hemoglobin denilen yapıdır. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damarın artıkları vücut tarafından atılır. Lazer ile yüzde ve bacaklardaki genişlemiş kılcal damarlar (telenjiektazi, venektazi) tedavi edilebileceği gibi doğumdan itibaren varolan damarsal lekelerin (hemanjiom, port-winestain), akne rozase denilen hastalıktaki kızarıklığın da (kuperoz) tedavisi mümkündür.

Tedavi hastanın lezyonuna göre kişiye özel planlanmalıdır. Her hastada tedavide etkili olabilecek doz farklı olabileceği gibi her damarsal lezyonun aynı lazer tipi ile tedavisi mümkün olmayabilir. Tam tedavi için birden fazla seans uygulaması gerekebilir.


Uzm.Dr. Mediha YILMAZ

Hayat Estetik Kliniği / Dermatoloji Uzmanı