Site Dili : TR | EN
MENU

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUMDA GÜVENİLİR ADRES HAYAT HASTANESİ

Sadece gebelik konusunda değil, aynı

zamanda kadın hastalıkları ve bu hastalıkların tıbbi tedavisinde cerrahi müdahale süreçlerinde de çok başarılı olan Özel Bursa Hayat Hastanesi donanımlı yoğun bakım, doğumhane ve en son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar sayesinde Bursa’nın yüreğine su serpiyor. Deneyimli ekipleri, Gebe Okulu ve gerekli bütün testler konusunda uzmanından bilgi aldık.

Sayın Şentürk siz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Operatör Doktorsunuz.Özel Bursa hayat Hastanesi’nde bu alanda uygulama yapabilmek adına yeterli donanım var mı? Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, sadece gebelik takibi ve doğum işlemlerini yapmazlar. Kadın hastalıklarının tanısını, tıbbi tedavisini ve cerrahi işlemleri de yapmaktayız. Oldukça donanımlı bir hastane olan Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde A’dan Z’ye bütün süreçleri kolaylıkla uygulayabildiğimiz ameliyathane, doğumhaneler, özel odalar, yoğun bakım birimimiz ve bu alanın gerektirdiği bütün ileri teknoloji ürünü cihazlara sahibiz. Bu donanım işlerimiz kolaylaştırdığı gibi hastalarımıza da büyük güven veriyor. 

Kadın hastalıkları denildiği zaman neler anlaşılmalıdır? Hangi rahatsızlıklar ile ilgileniyorsunuz? 

Enfeksiyonlardan başlayarak, rahim ağzı enfeksiyonu, yumurtalıklardaki kist ve miyomlar, rahimdeki miyomlar bu kadın hastalıkları alanının kapsamındadır. Bir de adet düzensizlikleri konusunda hastalarımıza yardımcı oluyoruz. Bu rahatsızlıklar tıbbi tedavi ile geçebiliyor ancak bazı rahatsızlıklarda cerrahi müdahale gerekebiliyor. Onlar da, rahim ağzı ameliyatları, rahim ağzı yara yakma operasyonları (servikal koterizasyon), yara dondurma işlemleri ki basit bir işlemdir ve poliklinik şartlarında yapılabiliyor.

Bu hastanede rahim ağzı kanserleri ile ilgili muayene ve tadaviler yapılıyor mu? Rahim ağzı kanserinin öncüsü lezyonlar dediğimiz, SIN 1 ve SIN 2 operasyonları var. Onların özel işlemine LIP deniyor ve özel bir cihazla yapılmaktadır. Bu LIP operasyonu için kullanılan cihaz da hastanemizde bulunmaktadır. Ameliyathane şartlarında yapabiliyoruz.Rahimağzı kanserlerinde erken tanılama hayat kurtaran bir süreç değil mi?

Elbette, rahim ağzı tanısında kullandığımız KOLPOSKOPİ denilen bir cihazımız var vebu cihaz da Özel BursaHayat Hastanesi bünyasinde bulunmaktadır.Özellikle rahim ağzını 30 kat büyüterek inceleyebilmemizi sağlıyor. Biyopsi alacaksak hangi bölgelerde biyopsi almamız gerektiğini bizesöyleyen bir cihaz olan kolposkopi sayesinde işlemleri hızlandırabiliyoruz çünkü kanserde zaman her şeyden önemlidir bildiğiniz gibi.

Cerrahi işlemlerden devam edebilir miyiz? 

Hastane bünyemizde ‘Yumurtalık Kistleri’ ameliyatları yapabiliyoruz. Tüm rahim ameliyatlarını da buradayapılabiliyoruz. Tesisimizde Kadın Hastalıklarıve Doğum“Yoğun Bakım” biriminin olmasıda bizim başka bir ayrıcalığımızdır. Jinekolojikameliyatları buarad yapabildiğimizgibi kapalı cerrahi işlemleri uyguladığımız LAPOROSKOPİ ameliyatları da Özel Bursa Hayat Hastanesi bünyesinde yapılabilmektedir.

Siz bir yandan da gebelik kontrolleri ve takiplerini de yapıyor musunuz?

Normal gebelik takiplerimiz zamana bağlı olarak devam eder ama bir de normal olmayan gebelik durumları vardır. Hastalarımızdan, İlk 12 haftaya kadar en az bir kere muayene olmalarını istiyoruz. Sonra 32-33 haftaya kadar ayda bir kontrol yapıyoruz. 33. haftadan sonra 15 günde bir ve 36. haftadan sonra da her hafta olacak şekilde takvim veriyoruz gebe hanımlarımıza. Böylece hasta doktoruyla iletişim kurabiliyor. Gebelerin kontrole gelmelerinin en önemli yanlarından biri de gebelere uygulanan belirli testlerin burada gerçekleştirilmesidir. Örneğin, doğuma yakın zamanlarda NST cihazımız sayesinde bebeğinkalp atışlarının dinlenmesi çok önemlidir. Hastanemizde bulunan bu cihaz sayesinde bebeğin sağlık durumunu takip edebiliyoruz. Ayrıca Down Sendromu tarama testleri olan 2’li-3’lü ve 4’lü tarama testleri de bu hastanede yapılabilmektedir. Bu kontrollerde anne ve baba psikolojik olarak doğuma hazırlanmış oluyorlar. Bunun dışında, her kontrol randevumuzda gelişmiş 4 boyutlu ULTRASON cihazımız sayesinde bebeğin oldukça ayrıntılı bir görüntüsünü alabiliyoruz -ki bu görüntüleri görmek birçok aileyi çok mutlu ediyor.Hatta yüksek çözünürlüklü fotoğraf baskısı alıp anne adaylarımıza hediye ediyoruz.

Ultrasonlarımızda renkli dopler özelliği de bulunuyor.

Normal doğum mu, epidural doğum mu?

Hastanemizin 6. Katında bulunan Kadın Doğum Servisi’mizde doğumlarımız gerçekleştirilmektedir. Bizim doğumlarımız uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.Gebelik takibi boyunca herhangi  bir prroblem görülmeyen hanımları normal doğuma teşvik ediyoruz. Ancak gebelik süreci boyunca beslenme gibi faktörler, gebelikte egzersi gibi faktörler çok önemlidir. Daha birçok faktörün birleşimiyle bazı anne adayları epidural doğum yöntemi isteyebiliyorlar. Normal doğumlarbazen 12-13 saate kadar sürebiliyor. Normal doğum sürecinde yoğun sancılar yaşanabiliyor. Bu süreci kısaltmak ve sancıların yıpratıcı etkisinden kurtulmak için bazı aileler epidural ilaç yöntemiyle doğumu tercih edebiliyorlar. Elbette bizim önerimiz normal doğumdur.

Sayın Nazmiye Şentürk, Özel Bursa Hayat Hastanesi’nde doğum odaları ve hizmetler konusunda da bilgi verir misiniz?

Doğum sonrasında, uzman doktorlar ve aslında bizim elimiz kolumuz olan ebe hanımlarımızın gözetimi altında ( Ebe Hanımlara teşekkür etmek isterim) annelerimizi rahat odalarımızda ağırlıyoruz. Bebeğin cinsiyetine göre süslenen odalarımızda annelere Lohusa Şerbeti ikram ediyoruz. Ziyaretçilere ve ailelerin konforunu düşünerek oldukça gerekli hizmetler sunuyoruz. Sloganımızı ise “Yeni Hayatlar, Hayat’ta Başlasın” olarak oluşturduk.

Hayatın mutluluk verici başlangıcı olan ‘doğum’ esnasında emin ellerde olmak çok önemli. Bursa’nın ve Türkiye’nin en kaliteli sağlık

kurumlarından biri olan Özel Bursa Hayat Hastanesi yeni tesisinde, “Kadın Hastalıkları ve Doğum” alanında önemli başarılara

imza atıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazmiye Şentürk hastanenin hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.


FOTO GALERİ