Site Dili : TR | EN
MENU

İlkbahar'da Polen Alerjisinden Nasıl Korunulur?

İlkbahar ve polen alejileri. İlkbahar'da Polen Alerjisinden Nasıl Korunulur?

Mart ayına girilmesiyle birlikte havalar ısınmaya, ağaçlar çiçek açmaya, etraf yeşillenmeye başladı. Ağaçların ve çiçeklerin üreme hücrelerini  içeren toz şeklindeki parçacıklarına polen adı verilmektedir.  Bunlar hafif ve kuru oldukları için de rüzgarlarla etrafta uçuşmaya başlarlar. Ayrıca küf mantarlarının üremesine arayan sporları da hava uçuşup yine alerjiye neden olabilmektedir.

Bu polenlere alerjisi olan insanlar için ilkbahar bazen bir kabus gibi geçebilmektedir. Kişilerde burun ve geniz akıntısı, hapşuruk ,gözlerde kaşıntı ve sulanma, boğaz ve kulaklarda kaşıntı, öksürük, nefesdarlığı, göğüste hırıltı ve sıkışma,  başağrısı, halsizlik gibi şikayetlerin biri ve birkaçı olmaktadır.

Allerji bir insanın karşılaştığı bir maddeye karşı gösterdiği ani bir tepkidir ve genellikle ilk karşılaşmada değil tekrar eden karşılaşmalar sonrasında ortaya çıkar. Allerjen dediğimiz alerjiye sebep olan maddeler değişik yollarla alerjiye neden olurlar. Cildimize değer temasla cildimizde tepkilere, kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilirler. Burnumuza gelmesiyle hapşuruk, burun ve geniz akıntısına yani alerjik rhinite (samannezlesine) neden olurlar. Gözün konjunktiva tabakasına gelmesiyle gözlerdeyaşarma, kızarma ve kaşıntıya göz nezlesine neden olurlar. Aldığımız nefesle akciğerlere ulaşmasıyla öksürük, nefes darlığı ve hırıltıya yani alerjik astıma neden olurlar. Göz nezlesi ve saman nezlesi sıklıkla alerjik astımla birlikte bulunduğundan hastanın astım açısındanda tetkik edilmesi ve araştırılması gerekmektedir.

Polenlere, küf mantarlarının sporlarına gelişen alerjiler dışında ev tozları dediğimiz akarlar (mite), hayvan tüyleri, arılar,  böcekler, değişik yiyeceklere karşı da alerji gelişebilmektedir. 

Polen alerjisi olan kişilerin alması gereken önlemler:

-          Sabah ve öğlen saatlerinde polenler daha çok etrafta uçuştuğu için bu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen göstermek ve evin camlarını kapalı tutmak.

-          Ev içinde mobilya ve yerlerin her gün ıslak birbezle silinmesiyle ev içindeki polenleri temizlemek, bu işi yaparken maske kullanmak.

-          Arabalara polen filtrelerinin takılması, polenlerin çok uçuştuğu zamanlarda camları kapalı tutmak.

-          Yağmur sırasında ve sonrasında polenler yıkandığı için dışarı çıkmak, evi havalandırmak.

-          Çim biçmek başta olmak üzere bütün bahçeişlerini ve açık hava sporlarını polenlerin uçuştuğu zamanda yapmamak.

-          Bitkisel çay ve balda polen kalıntılarıolabildiği için kullanmaktan kaçınmak.

-          Yatağımızın başlığını yükseltmek  burunda kan göllenmesi ve burun içi dokularınşişmesini engelleyebilir ve şikayetleri bir miktar azaltacağından iyi olur.

-          Dışarıdan eve geldiğimizde kıyafetlerimiziyıkamak ve duş almak dışarıdan eve polenlerin girişini azaltmaktadır.

-          Doktora başvurarak  allerji testi yaptırmak ve ilaç kullanmak daşikayetlerin giderilmesinde önemlidir.

 

Uzm Dr. Fulya GÜRKAN.
Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı