Site Dili : TR | EN
MENU

Yrd. Doç. Op. Dr. Mustafa Karaca

Yrd. Doç. Op. Dr. Mustafa Karaca

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Telefon : 444 23 64
Eğitim : İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Yabancı Dil : İngilizce


Özgeçmiş:

1939 yılında Gaziantep’te doğdum. ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi Gaziantep’tetamamladım. 1959-60 döneminde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladım. 1965-66  döneminde tıp eğitimimi bitirdim.

Mezun olduktan sonra vatani görevimi yapmak için gittiğim Mardin’de bir süre serbesthekimlik yaptım. Daha sonrasında Erzurum Aşkale’de bir süre pratisyen hekim olarak SSK’ya ait bir sağlık merkezinde çalıştım. 1973-1977 yılları arasında İstanbul’da ihtisas yaparak Beyin Cerrahisidalında uzmanlık belgemi aldım. 1978 yılında memleketim Gaziantep’e dönerek Devlet Hastanesi’nde bir süre görev yaptım.

1980 yılında Diyarbakır Tıp Fakültesi’nde Beyin Cerrahisi Uzmanı olarak göreve başladım.Kısa dönemde öğretim görevlisi ve daha sonra 1982 yılında Yrd. Doç. ünvanı aldım. Burada Beyin Cerrahisi bölümünü kurarak kürsünün ana bilim dalı başkanlığına atandım. 1985 yılında Kanada Ottawa Üniversitesi’nde çeşitli bilimsel araştırmalar yaparak The Collage of Physicians and Surgeonsof Ontario’dan  Eğitim Lisansı aldım. Bilimsel çalışma hayatımın en verimli dönemi OttawaÜniversitesi’nde geçmiş olup  (Laser or Razor A Novel Experimental  Peripheral Nerve Repair Technique)  isimli çalışmam. Dünya literatüründeki ilkler arasında yerini almıştır. Bu çalışmaNeurosurgery Vol.22, No:3, 1988 printed in USA dergisinde yayınlanmıştır. Aynı çalışma (Te Current Status of Peripheral Nevre Regeneration) ismiyle; Alan R. Liss, New York p.p 191-192, 1988 kitabında bda Five Factors That Aid Crushed Rat Sciatic Nerve Reconnection başlıklı konuda kaynak olarak kullanılmıştır.


Dünyaca kabul görmüş bir diğer çalışmam olan (Beyin Ödemi ve Beyin İskemisi ile oluşan Felç ve Beyin Travmaları ile ilgili Ödem Sakatlıklarda Tedavi Metodu ise Clinical Pharmacology (1991)40:113-114 dergisinde yayınlanmıştır. Diğer taraftan söz konusu çalışma 10-12 Şubat 2000 tarihinde New Orleans’da American Stroke Associaation- A Division of American Heart Association tarafından düzenlenen 25th International Strok Conference adlı uluslararası konferansta tebliğ edilmiş ve akabinde (Stroke) dergisinde yayınlanmıştır. Aynı çalışmanın 4-9.Kasım 2000 tarihinde New Orleans’nda yapılan 30th Annual Meeting of Society for Neuroscience adlı bilimse organizasyonda sunumu yapılarak yayınlanmıştır. (SFN,V.30, part 1). Daha sonra şimdiye kadar iskemik felçlerde ve kafa travmalarında bilinmeyen ve kullanılmayan bu tedavi tarzı, daha geniş araştırmalarla sonuçlandırılarak 2002 yılında (Ischemic Stroke In Elderly Patients Treated With A Free Radikal Scavenger Glycolytic Intermediate Solution: A Preliminary Pilot Trial) adlı makale ile (Neurological Research, V.24, January) yayınlanmıştır.                     

Akademik kariyerimi 1989 yılında noktalayarak fakültedeki görevimden bazı spesifik nedenlerden dolayı ayrılarak kısa dönemler halinde önce çeşitli SSK VE devlet hastanelerinde 1997 yılında emekli olduktan sonra ise Bursa’da çeşitli özel hastanelerde aktif görev yaptım. 2017 yılı başından itibaren

Bursa Özel Hayat Hastanesi’nde çalışmaktayım. Evli ve dört çocuk babasıyım.  Uluslarası çalışmalara konu olmuş olan ilaca ilişkin 29.12.2009 tarihinde şahsım adına ulusal patent alınmış olup akabinde uluslarası patent başvurusu yapılmıştır.