Site Dili : TR | EN
MENU

HAYATA DAHA SAĞLIKLI BAKMANIZ İÇİN HAYAT'TAYIZ

Sayın İbrahim Ersöz, bir göz hastalıkları uzmanı olarak, ‘Göz Kapağı Estetiği’ konusunu açıklayabilir misiniz?

Özel Hayat Hastanesi’nde uyguladığımız cerrahi operasyonlardan biri olan ‘Göz Kapağı Estetiği’ni bugüne kadar 800’e yakın hastamıza yapmış bulunmaktayım. Tamamı başarıyla sonuçlanan bu işlemler alt ve üst göz kapaklarına uygulanmaktadır. Dünyada en sık yapılan operasyonlardan biri olan bu ameliyat en çok estetik kaygılar üzerine uygulanıyor. İlerleyen yaşlarda üst göz kapağı cildi aşağı doğru sarktığında görme alnını etkiler. Üst tarafa ve yanlara bakan hasta karanlık noktalar görmeye başlar. Bu şikayetle hastanemize başvuran hastalarımızı yaptığımız ameliyatlar ile sağlığına kavuşturmaktayız.


Bir de estetik kaygılar ile başvuran hastalar var değil mi? 

Evet, yoğunlukla kadın hastalarımızdan talep gelmektedir. Gereklilik üzerine, fonksiyon kaybını engellemek amacıyla yapılan operasyonların yanı sıra 35 yaş üzerindeki bireylerde estetik amaçlı işlemler de Hayat Hastanesi’nde yapılabilmektedir. Yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, görme alanı testlerinin de katılımıyla üst ve alt göz kapakları için estetik amaçlı operasyonlar yapılmaktadır. Kronik hastalıkları olan, uzun süre güneşe maruz kalan, hava kirliliğine maruz kalan, çok sigara içen ya da aşırı alkol tüketimi olan bireylerde yaşlanma belirtileri daha erken görülmektedir. Göz kapağının sarkması da bu belirtilerden biridir.


Hasta bu ameliyattan önce neyapmalıdır?

Hastalar sigara kulllanıyorlar ise, yara yerinin çabuk iyileşmesi için, ameliyattan iki hafta önce sigarayı bırakmasını rica ediyoruz. Göz kapakları yoğun kanlanan yerlerdir. Ameliyatın daha başarılı olabilmesi adına ameliyat sırasında çok az kanama meydana gelmesi gerekir. Kesilerin olacağı bölgenin minimum kanamayla kapatılabilmesi amacıyla kan sulandırıcıların, yeşil çay tüketiminin, E vitamini kullanıyorsa bunları kullanmayı kesmesini isteriz. Ameliyat sonrasında da bu ürünleri en az bir hafta daha kullanmamasını isteriz.


Anestezi anlamında hangi yöntem kullanılır?

Göz kapağı ameliyatlarını lokal anestezi altında yapıyoruz. Yalnızca göz kapaklarını uyuşturuyoruz. Ancak bazı hastalar çok heyecanlı olabiliyorlar. Bazılarının ağrı eşiği çok düşük olabiliyor. Özellikle alt göz kapağı ameliyatları daha uzun sürer. Bunları ‘sedasyon’ ya da genel anestezi altında da yapabiliyoruz. Tabii bu çok nadir görülen bir durumdur. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır bu işlemler.


Göz kapağı estetiği operasyonunda yapılan işlemler nelerdir?

Üst göz kapağı ameliyatlarında sarkan fazla cilt ve altındaki kas dokusu alınıyor. Daha önceleri biz, üst göz kapağında yağ yastıkçılarını da alıyorduk ama operasyonlar sonrasında, göz çukurunda aşırı artışlar meydana geldiğini gördük. İstenmeyen, hastanın memnun kalmadığı görüntüler meydana gelmeye başladı. O yüzden yağ yastıkçıklarına mümkün olduğu kadar dokunmuyoruz. Ayrıca üst göz kapağıyla beraber, hastanın kaş düşüklüğü varsa operasyon sırasında buna da müdahale ediyoruz. Bir de, son yıllarda Hollywood yıldızlarının sıkça yaptırdığı ‘badem göz ameliyatı’nı ( alt göz kapağının biraz yukarı doğru kavislenmesi işlemi ) Hayat Hastanesi’nin donanımlı ameliyathanelerinde yapabiliyoruz. Altgöz kapağında ise, eğer cilt fazlalığı yoksa, cilt kesisi yapmadan kapağın iç tarafından yalnızca torbalanmalara müdahale ediyoruz. Ama hastada cilt fazlalığı da varsa, kirpiğin hemen altından kesi yaparak hem torbalanmalar hem de fazla cilt çıkarılabilir.


Göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra kesi izi kalıyor mu?

Üst göz kapaklarında doğal olarak bir çizgi vardır. Biz kesimizi oradan yaptığımızdan dolayı, ameliyattan sonraki iki ay içinde, hasta göz kapağını kapattığında dikiş izi görülür ama 3-4 ay sonra hiçbir şekilde iz kalmayacaktır.  Alt göz kapaklarında ise yalnızca torbalanmaya müdahale ediyorsak, kapağın iç tarafına girdiğimiz için kesi ve iz yoktur. Cilt çıkarılacaksa, hemen kirpik altından incecik bir kesi yapacağımız da gözle görünmeyecektir. Bu işlemler için gerekli olan bütün ekipmanlar Hayat Hastanesi’nde bulunmaktadır ve profesyonel-deneyimli çalışanlar tarafından kullanılmaktadır.

Ameliyattan sonra hastaları neler beklemektedir?

Hastalar ameliyattan sonraki üç dört gün boyunca kendi görünümlerindeki değişimi fark ederler. daha önce de belirttiğim gibi göz kapakları kesilmektedir ve o bölge kanamaya çok müsait bir bölgedir, Şişmeler ve morarmalar doğaldır ve geçicidir. Operasyon sonrası yeni görünümlerinden dolayı hastalarımız memnun kalmaktadır.


FOTO GALERİ