Site Dili : TR | EN
MENU

Hayat Hastanesi Sağlık Günleri Zafer Plaza'da Başladı

Hayat Hastanesi’nden Zafer Plaza AVM’de sağlık günleri Op.Dr. Nazmiye Şentürk ile başladı.

 

Teşhisi 10 saniye ama iki dakikada bir can alıyor…

Zafer Plaza AVM ve ÖzelHayat Hastanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen  ‘Zafer’e Gelin Sağlıkla Kalın’ sağlıkgünlerinin ilki rahim ağzı kanseriyle ilgili oldu.


Zafer Plaza AVM etkinlik alanındaki bilgilendirme toplantısında AVM ziyaretçilerine hastalıkla ilgili bilgiler veren Özel Hayat Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Nazmiye ŞENTÜRK, dünyada her iki dakikada bir kadının rahim ağzı kanserindendolayı hayatını kaybettiğini söyledi.  Diğer kanser türlerine göre, rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesinin daha kolay olduğuna dikkat çeken Dr. Şentürk, neden olarak da bu kanser türünün gelişim evresinin uzun yıllar sürmesini gösterdi.


10 saniyede teşhis edilebiliyor

Hastalıklarıntespiti için düzenli muayenenin önemine işaret eden Dr. ŞENTÜRK, “Muayenesırasında yapılacak olan 10 saniyelik smear testiyle rahim ağzı kanseri olma ihtimali belirlenebilir. Muayeneler ve testlerin ne kadar önemli olduğu busonuçtan da ortaya çıkmış oluyor. Bu muayeneler sırasında sadece kanser değil, rahim enfeksiyonlarının ve kistlerin de kontrolü sağlanmış oluyor. Ayrıca enfeksiyonları niteliğine göre tespit etmiş oluyoruz. Tarama kontrollerini yaptırıp hiçbir şikayeti olmayan kişi her ihtimale karşı, yılda bir kez bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olması gerekiyor” diye konuştu.


En sık rastlananlar arasında

Rahim ağzı kanserinin jinekolojik kanser türleri arasında sıkça rastlanan türler arasındabaşta geldiğini belirten Dr. Nazmiye Şentürk, düzenli olarak yapılan taramatestleri sayesinde kanser öncüsü durumların erkenden yakalanabileceğini dilegetirdi. 18 yaşını doldurmuş ve cinsel hayatı olan her kadının, düzenli olarakher yıl tarama yaptırması gerektiğine vurgu yapan Nazmiye ŞENTÜRK, etkinyapılan tarama programlarıyla erken evrede yakalanan rahim ağzı kanserlerinintedavisi mümkün olabileceğine fakat geç evrede fark edilenlerinin ise tedavi edilme olasılığının çok düşük olduğunu dile getirdi. Dr. ŞENTÜRK, “Bu sebeple 18 yaş üzerindeki bütün evli bayanların her yıl tarama yaptırması gerekmektedir.21-29 yaşları arasında üç yılda bir test uygulanmalıdır. 30 yaşından sonra ise her beş yılda bir kontrol sağlanmalıdır. Tarama testi sonuçlarına göre eğer kanser öncüsü bir durumdan şüphe edilirse gerekli işlemi uygulanır” dedi.

28 Nisan Cuma günü 16:00-17:00 saatleri arasındaUzman Klinik Psikolog Filiz YAKMAZ BASILGAN ‘Mutlu Olmak, Pozitif Olmak’ ile ilgili bilgiler vererek AVM ziyaretçilerini aydınlatacak.

 

FOTO GALERİ