Site Dili : TR | EN
MENU

Havuzlarda Bekleyen Tehlikeler

Yaz Dönemi geldi. İnsanlar hem havuzlara hem de denize girecekler. Elbette bu dönemde mutlaka dikkat edilmesi gereken sağlık problemleri var. Temizlenmemiş, özellikle kalabalık ve kirli olan deniz veya havuzlar birçok enfeksiyon hastalıklarına sebep olabiliyor.


Havuzlarda bizleri bekleyen tehlikeler neler ?

İyi temizlenmemiş havuzlara girilmemesi dikkat edilmesi gereken en önemli faktördür. Denize girildiğinde kanalizasyondan uzak olan yerlerde, çevre sağlığı ekiplerince temiz olduğu belirlenmiş alanlarda girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Tifo, koli basili, hepatit A,ishalen eden enfeksiyonlar, gözlerde konjuktivit dediğimiz kızarma, sulanma ve yanma ile seyreden göz iltihapları, orta kulak iltihabı, mantar hastalıklarında idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalık oluşabiliyor. İdrar yolları ve mantar enfeksiyonlarının yazındaha çok görülmesinin nedenlerinden biride yine yeteri kadar temizlenmeyen havuzlardır. Havlu ve terlik gibi eşyaların ortak kullanımı da mantar enfeksiyonlarının hızla yayılmasına neden olmaktadır


Peki risklerden nasıl korunabiliriz ?

Havuzlar periyodik olarak hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmeli ve ilaçlanmalıdır. İyi temizlenmemiş,bakımı yapılmayan havuzların birçok enfeksiyon hastalığına sebep olduğu unutulmamalıdır. Hastalıklardan korunmak için şunlara dikkat edilmeli :

·        Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukları havuzlara göndermeyin.

·        Havuza duş alarak girin ve çıktıktan sonramutlaka  yeniden duş alın.

·        Ateşli bir enfeksiyon veya ishal geçirirkenhavuza girmeyin.

·        Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın.

·        Havuzda su yutmamaya özen gösterin.

·        Kulak enfeksiyonlarından korunmak için kulaktıkaçları kullanın.

·        Ayaklarınızı antiseptik suyla temizledikten sonra girmeye özen gösterin.

·        Cildinizde yaralar var ise, iyileşmeden girmeyin.

·        Havuz suyunun sürekli olarak sirkülasyon yapıldığı havuzları tercih edin.

·        Havuza girmeden önce mutlaka idrar yolları iltihabı olup olmadığı ile ilgili kontroller yapılmalı, tahlil sonucu sonrasında yok ise havuza girilmeli.

 Sağlığımız için bu önemli tedbirlerin alınmasına özen göstererek, yaz mevsiminde  güneşten mutlaka yararlanılmalı, yazın bunaltıcı sıcağına karşılık elbette denize ve havuza girilmeli fakat sağlığımızı korumak yönünden de tedbirlerin alınmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıcakla kalın.

Uzm.Dr.Ahmet ÖZKUL
Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hst. Uz
Özel Hayat Hastanesi Başhekimi