Site Dili : TR | EN
MENU

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNDE ULTRAVİYOLE ÖNEMLİ

Güneş gözlükleri; güneşin rahatsız edici etkisinden kurtulmak için yada aksesuar olarak kullanılmaktadır. Güneş gözlüklerinin asıl amacı ise güneşin yaydığı gözle görülemeyen ultraviole ışınlarının göze temasına engel olmaktır. Bu sayede kısa ve uzun dönemde güneş ışınlarına bağlı ortaya çıkan göz hastalıklarından korunmuş olunur. Ultraviyole ışınları; ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) olarak 3 gruba ayrılırlar.

Ultraviyole ışınlarının kısa dönem olumsuz etkileri göz kapakları, kornea, konjontivada güneş yanığı benzeri zedelenmeler oluşturabilir. Bu zedelenmeler genellikle birkaç gün içerisinde iyileşir. Göz kapaklarında kızarıklık ve hassasiyet gözde kızarıklık, yanma ve batma hissedilir. Retinada oluşan ödem ise uzun süreli görme bulanıklığı yapabilir.

Ultraviyole ışınlarının uzun dönem olumsuz etkileri arasında olan maküla(sarı nokta) dejenerasyonu ve katarakt dünyadaki en önemli ve en çok görülen görme kaybı nedenidir. Göz bebeği yani gözün ortasındaki siyah kısım ışığa maruz kaldığında küçülür, karanlıkta büyür. Güneşe çıktığımızda göz bebeklerimiz küçülür ve göze giren ışık miktarı azalır. Karanlık bir ortama girdiğimizde ise göz bebeklerimiz büyür ve göze daha çok ışık girmesini sağlar. Eğer güneş gözlüğü camı ultraviyole filtresi içermiyorsa, gözlüğün oluşturduğu yalancı karanlık etkisiyle göz bebeği büyür. Bu da birçok zararlı ışığın normalden daha fazla gözün içine ulaşmasına yol açar. Dolayısıyla ultraviyole filtresi olmayan bir güneş gözlüğünü kullanmaktansa hiç gözlük takmamak daha doğrudur çünkü göz kendisini daha iyi koruyacaktır.

Op.Dr. Metin Yıldız
Göz Hastalıkları Uzmanı