Site Dili : TR | EN
MENU

Gebelikte Seyahat Etmek

Gebelikte bilinen özel bazı sorunlar olmadığı durumda seyahate engel değildir. Tüm gebelik boyunca seyahat edilebilir. Hamilelikte seyahat ile ilgili dikkate dilmesi gereken durumlar şunlardır; Gebelikte seyahat için en ideal zaman 2.tremester (ilk üç ay 1.tremester,2.3. ay 2. Tremester, son 3 ay 3. Tremester) olarak belirlenmiştir. Çünkü ilk üç ayda aşerme, bulantı, kusma, düşük tehdidi gibi problemler ve son üç ayda da büyüyen karın gebelikten dolayı yolculuğu zorlaştırabilir. Özellikle uzun süren yolculuklarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

·  Yolculuk boyunca bol su içme

·   Rahat Koltuklarda ve emniyet kemeri kullanarak seyahat etmek

·   Tren, araba, uçak veya otobüs yolculuklarında hareket kısıtlılığı olmaması gerekir ve molaların sık olması çok önemlidir.

Bu hususlardaki seçenekler doğrultusunda seyahat yapılması uygundur.

Gebelikte seyahat için önerilerimiz;

·   Rahat giysiler ve ayakkabılar giyilmelidir.

·   Uygun rahat bir seyahat yastığı bulundurulmalıdır.

·   Yola çıkmadan önce tuvalet ihtiyacı mutlaka giderilmelidir.

·   Atıştırmalık yiyecek bulundurulmalıdır.

·   Ayakların şişmemesi için yolculuk sırasında ayakların yüksekte tutulması için uygun koltuk seçilmelidir. Sık sık molalarda yürümek gerekebilir.

·   Yolculuğa çıkmadan önce duş alınması ve temiz pamuklu giysiler giyilerek kokulara karşı hassasiyet bu şekilde giderilebilir.

   Son üç ayda seyahat zorunlu olmadıkça yapılmaması önerilir. Zorunlu durumlarda; Otobüs, tren, araba, serbest olup ancak uçak yolculuğu için 27-28. Haftadan sonra doktor raporu talep edilmektedir.

Op.Dr.NigarGÜLER
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı