Site Dili : TR | EN
MENU

ERKEN TEŞHİSTE TEDAVİSİ EN KOLAY ‘MEME KANSERİ’

BURSA – Özel Hayat Hastanesi, Meme Kanseri Farkındalık Ayı sebebiyle Vergi Dairesi çalışanlarına bilgilendirme semineri düzenledi. Meme kanserinin dünyada ve ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanser tipi olduğunun altını çizen Op. Dr. Bülent Şen, tüm dünya üzerinde kansere bağlı ölümlerin yüzde 18’inin meme kanseri hastalığından kaynaklandığını ifade etti.

Dünyada sekiz kadından birinin meme kanseri olma olasılığı olduğunun altını çizen Op. Dr. Bülent Şen, Ülkemizde kadınlarda en çok meme kanseri görülme yaşının 60 ile 70 arasında olduğunu kaydetti. Meme kanserinde erken teşhisin büyük önemi olduğunu söyleyen Op. Dr. Bülent Şen, “Bu hastalıkta yaş neredeyse en önemli faktörlerdendir. Menopoza kadar meme kanseri riski her 10 yılda iki kat artar” şeklinde konuştu.

Meme kanserinin sebebinin kesin olarak bilinmediğini de dile getiren Op. Dr. Bülent Şen, hastalığın; kalıtsal, multifaktoryel, hormonal ve çevresel etkenlerden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Hastalığın belirtileriyle ilgili de bilgiler veren Op. Dr. Bülent Şen, “Memede veya koltuk altında ele gelen şişlik veya sertlik, meme başında akıntı, meme başı ve derisinde kızarıklık veya pullanma, memenin yapısı veya şeklinde değişiklik, meme derisinde çökme ve çekilme, meme başında içe gömülme veya kırışıklıklar gibi belirtiler olduğunda mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir. Çünkü meme kanseri erken teşhis edildiğinde en kolay tedavi edilebilen ve iyileşen bir kanser türüdür” dedi.FOTO GALERİ