Site Dili : TR | EN
MENU

DİYABET BİRÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR


Ailesinde annesi ve babası şeker hastası olan kişilerin biran önce şekerini ölçtürmesi gerektiğini belirten Bursa Özel Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Kaşlıoğlu, Şeker hastalığı sonucu insanların göz, böbrek, kalp krizi gibi rahatsızlıklara da hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

  Dünya’da ölüm sebeplerinin 8’inci sırasında bulunan diyabetin 2035 yılında 592 milyona kişide bulunacağını belirten uzmanlar, vatandaşların kan şekeri ölçümü yaptırmalarını tavsiye etti. Şeker hastalığının en önemli sebebinin obezite olduğuna vurgu yapan Kaşlıoğlu, “İnsan vücudunda bulunan pankreas bezinin insülin hormonunu ya hiç salgılayamaması, ya da salgıladığı halde etkisiz olması gibi durumlarda şeker hastalığı meydana geliyor. Şeker hastalığı irsi olabilir, çocuklukta geçirilmiş bir hastalık sonucu ortaya çıkmış olabilir. Ancak en önemlisi kendimizin neden olduğu şeker hastalığıdır. Bu şeker hastalığı beslenme bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu da ikinci tip şeker hastalığıdır. Bunun en önemli nedeni, düzensiz beslenme dediğimiz obezite yani şişmanlıktır” diye konuştu.

  Diyabetin metabolizma hastalıklarından en önemlilerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Kaşlıoğlu, “Diyabet, vücuttaki şeker ve yağ metabolizmasının bozulması anlamına gelmektedir. Şeker bizim vücudumuzun yakıtıdır. Vücudumuz şekeri kullanarak enerji elde eder. Bu enerji ile insanoğlu da hayatını sürdürür. Şeker hastalığının 2 tipi vardır. Tip 1 en çok çocuklarda görülür. 2 veya 3 yaşından sonra ortaya çıkar. Ömür boyu devam etmektedir. Tip 2’de ise birçok çeşidi vardır” dedi.

  Bir insan durup dururken çok fazla su içmeye, geceleri idrara çıkmaya veya durup dururken kilo kaybı varsa bu kişilerin şekerlerini ölçtürmelerinde çok fayda olacağının belirten Kaşlıoğlu, “Bu şeker hastalığının erken fark edilmesi açısından çok önemlidir. Çünkü bu hastalık erken teşhis edilirse tedavisi de kolay oluyor. Yaşanan şeker hastalığı sonucu insanın göz, böbrek, kalp krizi gibi rahatsızlıklara davetiye çıkartıyor. Annesi ve babası şeker hastası olan kişilerin de biran önce araştırma yapması gerekiyor” dedi.