Site Dili : TR | EN
MENU

DIŞ KULAK ENFEKSİYONU !

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için havuzlara giren insanlarımızın kabusu pis suların neden olduğu dış kulak iltihaplarıdır. Kulağa kaçan su kulak yolunu girişindeki yağ bezlerini ve koruyucu tabakayı yok ederek enfeksiyonlara açık hale getirir. Kulak ta kaşıntı tıkanıklık ve şiddetli ağrı oluşur. Normalde kulak kendi kendini temizler, ancak tahriş edilmesi durumunda mikropların bulaşması için hazır sıcak nemli bir ortam oluşur. Bakteri ve mantarlar kolayca üreyebilir.

Dış kulak enfeksiyonlarından korunmak için kulağında evvelce buşon gibi kulak kiri problemleri olanların tatilden önce Kulak Burun Boğaz polikliğine gidip kulaklarını tahriş etmeyecek yöntemlerle temizletmeleri uygun olur.

Arıtma ve ilaçlaması uygun olmayan havuzlara girilmemesi, kul ağa su kaçmaması için önlem alınması gerekir.

Dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için alacağımız önlemler şunlardır:
1) Kulağınızı sert cisimlerle(parmak, pamuklu çubuk} karıştırmayın.
2) Kulak kirini temizlemeye çalışmayın.
3) Havuza denize girerken su geçirmeyen kulak tıpaları kullanın. Kulağa hassas olan kişiler su geçirmeyen başlık da kullanılmalılar.
4) Kulağa su kaçması durumunda başınızı eğip kulak kepçesini arka yukarıya çekerek suyun dışarı akmasını sağlayın.
5) Saç kurutma makinasını uzaktan tutarak düşük ayarda kulağınızı kurutun.

Enfeksiyon belirtileri; kaşıntı, dolgunluk ve ağrı ile başlar. Kulak içindeki deri döküntüleriyle beyaz kirli bir akıntı oluşur. Daha sonra dış kulak yolu ödemle daralır ve ağrı artar. Şiddetli enfeksiyon halinde ağrı dayanılamayacak düzeye ulaşır. Ateş yükselebilir, kulak etrafındaki lenf bezleri şişebilir. Tedavide dış kulak yolunu tahriş etmeden temizlenerek antibiyotik ve kortizonlu damlalar kullanılır.


Op.Dr. Osman ATMACA
KBB UZMANI