Site Dili : TR | EN
MENU

Çocuklarda Göz Muayenesi

Eğitim –öğretim yılının başladığı bu günlerde çocukların okul başarılarında göz muayeneleri önemli bir yer tutmaktadır. Ailelere ve öğretmenlere büyük görev düşmektedir.

Çocuklarda göz muayenesi doğuştan itibaren yapılmaktadır. Doğumdan sonra 3. Ayda, 1. Yılda, 3. Yılda ve 5. Yılda göz muayenesinin yapılması uygundur. Okul döneminde yıllık muayene yeterlidir.

Çocuklarda hangi belirtiler önemlidir?

Bir veya her iki gözde kayma, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak, başı bir yana eğerek bakmak, bir gözü kapayarak ya da gözlerini kısarak bakmak, televizyonu yakından izlemek, çok yakından okumak ya da okuduğu satırı atlamak, aktivitelerde gösterilen düşük performans, baş ve göz ağrısı, dalgınlık görülebilir.

Tedavi edilmeyen göz bozuklukları çocuklarda baş ve göz ağrısının yanı sıra konsantrasyon bozukluğu ve derslerde başarısızlığa neden olabilir. Bir gözün veya her iki gözün tembel kalması(az görmesi) erişkin dönemde bazı mesleklerin yapılamamasına yol açabilir. Araç kullanımını kısıtlayan durumlar olabilir.

Gözlük ihtiyacı(myopi, hipermetropi ve astigmat), şaşılık, katarakt, göz tansiyonu, göz kapağı şekil bozuklukları, göz yaşı kanalı tıkanıklığı, göz tümörleri gibi  göz hastalıkları  yeni doğan bebekler ve çocuklarda görülebilir.

Göz Tembelliği(Ambliyopi); bir veya her iki gözün normalden az görmesidir. Gerek düzeltilmemiş kırma kusuru(myopi, hipermetropi ve astigmat) gerekse şaşılık durumlarında gözün bulanık görmesi, beyine görüntünün bulanık iletilmesine yol açar. Gözden bulanık görüntü gelmesi sonucunda beynin görme ile ilgili kısmında gelişim yetersizliği olur. Tedavide nedene yönelik olarak gözlük verilmesi, kapama yapılması ve şaşılık ameliyatı yapılması gerekebilir.

Op. Dr. Metin YILDIZ

Göz Hastalıkları Uzmanı