Site Dili : TR | EN
MENU

Anne Sütünün Önemi ve Doğru Beslenme

Yeni doğmuş bir bebek için en iyi besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünün içerdiği vitaminler başka hiçbir besinde yoktur. Bu yüzden bu yeni bireye anne sütü dışında başk hiçbir besin verilmemelidir. Anne sütünün bebeğe birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi doğumdan hemen sonra salgılandığı için, bebeğin bağırsaklarının iç yüzeylerini çevreleyerek mikropların etkisini önlemesidir. Bu yüzden doğumdan hemen sonra anne sütü ile beslenen bebekler anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha az hastalıklara yakalanır ve dirençli bir vücuda sahip olurlar.

Emzirmede Nelere Dikkat Edilmeli?

•Doğumdan sonraki ilk 1/2 - 1 saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirmeden önce bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir. Bebek her istediğinde emzirilmeli, emzirilen bebeklere yalancı meme verilmemelidir.
• İlk 6 ayda bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Annelere emzirme tekniği öğretilmeli. Her emzirmede bebek her iki memede en az 7-10 dk tutulmalı, her emzirmede farklı meme ile başlanmalıdır. • 6 ayın üzerindeki tüm bebekler tamamlayıcı besin almalıdır ve çocuklar 2 yaşına kadar emzirilebilir.
• Süt üretimini arttırmak için, bebekle anne doğumdan sonra aynı odada olmalı ve emzirmeye hemen başlamalıdır.
• Anne, laktasyon dönemine uygun, yeterli ve dengeli beslenmeli, bol sıvı tüketmelidir. Emziklilik döneminde suyun yanı sıra besin değeri yüksek olan süt ve taze sıkılmış sebze- meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir.
• Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
• Annenin dinlenmesi sağlanmalıdır, anneye ruhsal yönden yardımcı olunmalıdır. Bebeği ile tensel temas kurmalıdır.
• Anneye özgüven kazandırıcı yakınlık ve ilgi gösterilmeli ve sakinleşmesi sağlanmalıdır.
• Bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde büyüme ve gelişme açısından mutlaka izlenmelidir.

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Doğumdan sonra gelen sarı süte ağız/kolostrum denir. Bebeği hastalıklardan korur. İlk sütün miktarı az olmasına karşın ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsakların çalışması için yeterlidir.
Anne sütü bebeğin beslenmesi için ideal besindir.
Anne sütü en doğal ve taze besindir.
Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur.
Anne sütü daima hazırdır, ekonomiktir.
Anne sütü tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.
Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
Anne sütü bebek ile anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.
Anne sütü alan bebekler diğer besinler ile beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.
Emziren annenin doğum sonu kanamaları daha az olur.

ANNE NASIL BESLENMELİ?

Emziren annenin salgıladığı sütteki enerjinin büyük bir kısmı yediklerinden sağlanır. Annenin aldığı enerji tam olarak süt enerjisine dönüşememekte, vücut dokuları da bir miktar harcanmaktadır. Diyetin sağladığı enerjinin %80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilir. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziren annenin günlük ortalama enerji gereksinmesine 750 kalori ek yapılmalı. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden sağlanırken 250 kalorisi gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu da emziren anneleri gebelik sırasında aldıkları fazla kiloların enerjiye diğer annelere göre daha hızlı dönüşmesinin sebebidir. Emziren annelerin diğer kadınlara göre besin gereksinimi daha fazladır.

Emziren anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemeliler. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir. Emziren annelerin eski formlarına dönmeleri, emzirmeyen annelere göre daha kolay olacaktır. Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir. Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaç uygulamalarından kaçınılmalı. Emzirme döneminde düşük kalorili bir zayıflama diyeti yapılmamalı. Halk arasında süt yapsın diye Anneye bol bol şerbet, süt, yulaf, tahin helvası, pekmez, baklava gibi tatlılar yedirilir. Bunların sütü arttırıcı hiç bir etkisi olmaz. Sütü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2,5-3 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudur. Emziren anneler öğün atlamamalı ve her öğünleri tüm besin gruplarını içeren dengeli bir mönüden oluşmalı. Günde 3 ana ve en az 2-3 ara öğüne yer verilmeli. Ayrıca süt verirken sigara ve alkol içilmemeli. Çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi oldukça sınırlanmalı. Çay ve kahve yerine ıhlamur, rezene, papatya gibi bitki çayları, tercih edilmeli. Her emzirme saatinde sıvı alınmalı.


Dr. Nazmiye ŞENTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı