Site Dili : TR | EN
MENU

Alerjik Hastalıklar | Uzm. Dr. Fulya Gürkan

Alerji; polenlere bağlı mevsimsel olabileceği gibi, yıl boyu süren alerjiler de mevcuttur.

Alerji; bir insanın karşılaştığı bir maddeye karşı gösterdiği ani bir tepkidir. Alerjiye neden olan alerjen maddeler hava yoluyla burnumuzdan, gözümüzden, cildimizden, aldığımız nefesle akciğerlerimizden, yiyeceklerle sindirim yoluyla vücudumuza girebilirler veya vücuda temasla derimizde tepkilere neden olabilirler.

Polen dediğimiz bitkilerin döllenmesini sağlayan toz şeklindeki parçacıkları ve mantarların üremesini sağlayan spor dediğimiz parçacıkları ilkbaharın gelmesiyle birlikte havada uçuşmaya başlar. Bu polenlerin ve sporların alerjik bünyeli kişilere ulaşmaları ise alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Gözün konjonktiva tabakasına gelmesiyle alerjik konjonktivit (göz nezlesi), burun mukozasına gelmesiyle alerjik rhinit (saman nezlesi), akciğerlerimize ulaşmasıyla ise alerjik astım ortaya çıkmaktadır. Alerjik kişilerde burun ve geniz akıntısı, hapşuruk, gözlerde kaşınma ve sulanma, boğaz ve kulaklarda kaşıntı, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler görülebilir. Alerjiye bağlı olarak saman nezlesi, alerjik rhinit, göz nezlesi, alerjik konjonktivit, alerjik astım ve ürtiker (kurdeşen) gibi hastalıklar oluşabilir. Saman nezlesi bulunan hastaların %30- 40'nda astım da eşlik edebilir ve saman nezlesi eğer tedavi edilmezse ileriki dönemlerde alerjik astıma da ilerleyebilir. 

Alerji; polenlere bağlı mevsimsel olabileceği gibi, yıl boyu süren alerjiler de mevcuttur. Buna örnek olarak ev tozu (akar) alerjisini örnek verebiliriz. Toz akarları, eklembacaklılar (örümcekler) ailesinden gözle görünmeyen mikroskobik canlılardır. Ev tozu alerjisinde şikayetler tüm yıl boyunca vardır ve gece, evde şikayetler daha fazladır. Alerjilere kendileri değil, dışkıları ve salgıları neden olur. Sonbahar ve kış aylarında şikayetlerde artış olur çünkü kaloriferler açılır, oda sıcaklığı artar, ortamın nemi artar, pencereleri daha az açarız, güneş ışınları azalır. Tüm bu faktörler kış aylarında ev tozlarının artmasına ve alerjik kişilerde şikayetlerin artmasına neden olur. Kişilerde burun ve geniz akıntısı, hapşuruk, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. 

Alerjik rhinit veya alerjik konjonktivit sıklıkla alerjik astımla birlikte olabileceğinden hastanın astım yönünden de tetkik edilmesi gereklidir. Tekrarlayan bronşitlerde, geçmeyen öksürüklerde, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ve sık geçirilen nezlelerde altta yatan bir alerji olup olmadığı araştırılmalı, alerji testleri ve alerji tedavisi yapılmalıdır.

Uzm. Dr. Fulya GÜRKAN

Göğüs Hast. ve Tüberküloz Uzmanı