Site Dili : TR | EN
MENU

Akar ve Astım

YÜN YATAK VE YORGANLAR ASTIMI TETİKLEYEBİLİR!
Astım; hava yollarında daralmayla karakterize, tekrarlayıcı, geriye döndürülebilen ve düzeltilebilen mikrobik olmayan bir iltihaptır. Astımda; nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma ve baskı hissi, hırıltılı solunum görülebilir. Astım genetik geçişi olabilen ırsi bir hastalıktır.

Allerjik kişilerde astım riski allerjik olmayanlara göre 10-20 kat daha fazladır. Saman nezlesi (allerjik rhinit-nezle) veya cilt allerjileri olan kişilerde ise astım %40-70 gibi yüksek oranlarda görülmektedir.

Mite adı da verilen akarlar (ev tozları) gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, 0.1 - 0.5 mm çapında küçük canlılardır. Yaşamaları için 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nem ideal koşullardır. İnsanların dökülen deri hücreleri, saç, kıl, kepekten ve diğer organik maddelerden beslenirler. En çok insanların yatakları, halılar, yastık, yorgan, kumaş kaplı mobilya ve tüylü oyuncaklarda bulunurlar. Akarların vücut proteinleri ve dışkıları allerjik özelliktedir. Akarların buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca allerjik bünyeli kişilerde şikayetlere neden olur. En sık ev içi allerjenleri oldukları için ve her zaman ortamda bulundukları için yıl boyu allerji yaparlar.

Toplumda ev tozu alerjisi %5-30 oranında görülürken, astımlı hastalarda %85 ev tozu allerjisi gösterilmiştir.Özellkle kış aylarında kullanılan yün ve tüyden yapılmış yatak, yorgan, halı gibi eşyalar alerjik astımlı hastalarda astımı tetikleyebilmekte ve astım krizlerine neden olmaktadır.

EV TOZU AKARLARINA KARŞI ALERJİ İÇİN ÖNLEMLER
1. Özellikle yatak odası ışık görmeli ve sık havalandırılmalıdır.

2. Evdeki halılar kaldırılmalıdır (özellikle yatak odasındakiler). Kaldırılamıyorsa kısa tüylü sentetik halı veya kilim kullanılmalıdır. Yün halı kullanılmamalıdır. Evde duvardan duvara halı bulunmamalıdır.

3. Yatak, yastık ve yorganlar yün veya kuş tüyü olmamalıdır. Elyaf, pamuk veya silikon olabilir. Nevresim ve çarşaflar haftada 1-2 kez en az 60 derecede yıkanmalıdır. Battaniye ve yorganlar ayda bir kez yıkanmalı ve yün battaniye kullanılmamalıdır.

4. Elektrik süpürgesi ile sık sık temizlik yapılmalı ve temizlik sırasında hasta evden çıkarılmalıdır. Yer döşemeleri ıslak bezle silinmeli ancak halılar ıslak bezle silinmemelidir. Perdeler toz tutmayan yıkanabilir kumaştan olmalıdır. Kadife koltuk ve perde, hayvan postu kullanılmamalıdır.

5. Üstü kumaşla örtülü bütün eşyalar yatak odasından çıkarılmalıdır. Yün kazak ve süveterler, kürkler, yüklük gibi eşyalar yatak odası haricinde başka bir odada ve kapalı bir dolapta tutulmalıdır.

6. Tüylü veya içi doldurulmuş oyuncaklar, peluş oyuncaklar yatak odasından kaldırılmalıdır. Tüylü oyuncak varsa haftada bir çamaşır makinesinde 60 derecede yıkanmalı ve buzdolabının derin dondurucu kısmında bir gece bırakılmalıdır.

7. Mümkünse yatak, yorgan ve yastıklar akar geçirmeyen özel antialerjik kılıflarla kaplanmalıdır. Akarlara karşı ilaçlama yapılmalı, gerekirse ev içinde nem ölçer cihazla nem kontrolü yapılmalı ve nem oranını %30-50 arasında tutmak için klima veya nem gidericiler kullanılmalıdır.

* Alerjik hastalıklar ve astım ancak düzenli olarak tedavi edildiklerinde düzelebilen ve tekrarlama özelliği olan hastalıklardır. Bu nedenle iyi bile olsanız doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı aksatmayın.

Uzm. Dr. Fulya GÜRKAN


Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı